piątek, 25 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Rosja proponuje nowe spotkanie „czwórki normandzkiej”
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Rosja proponuje nowe spotkanie „czwórki normandzkiej”

Share Button

Przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Donbasu Dmytro Kozak zaproponował, aby doradcy przywódców krajów „czwórki normandzkiej” spotkali się w najbliższych dniach na Donbasie i omówili kwestię zawieszenia broni.

„Mam nadzieję na konstruktywne, otwarte i uczciwe omówienie projektów działań, które znajdują się na stole rozmów na temat aktualnego zawieszenia broni i kwestii strategicznej realizacji porozumień z Mińska – nie później niż 27 kwietnia” – napisał Kozak w liście cytowanym przez rosyjskie media. Spotkanie miałoby się odbyć z udziałem przedstawicieli separatystycznych republik DNR i LNR.

Wcześniej spotkanie na Donbasie proponował prezydentowi Rosji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky. Z kolei rosyjski prezydent w odpowiedzi zaproponował spotkanie w Moskwie – jak stwierdził w piątek, 23 kwietnia 2021 roku szef ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku Leonid Krawczuk, ukraiński prezydent nie zamierza przyjmować tej propozycji.

22 kwietnia 2021 roku Rosja rozpoczęła wycofywanie swoich żołnierzy z poligonów i innych miejsc koncentracji w pobliżu granic Ukrainy, w tym z okupowanego Krymu. Oznacza to deeskalację napięcia w relacjach Ukraina-Rosja, choć należy oczekiwać, że sytuacja powtórzy się latem tego roku w związku z planowanymi na wrzesień manewrami Zapad-21.

Na podstawie: pravda.com.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i …