sobota, 15 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Litwy złożył wizytę w Kijowie
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Prezydent Litwy złożył wizytę w Kijowie

Share Button

18 marca 2021 roku prezydent Litwy Gitanas Nauseda przyjechał z wizytą do Kijowa, gdzie spotkał się m.in. z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim.

Uroczystość powitania odbyła się na dziedzińcu Pałacu Maryjskiego w centrum Kijowa. Następnie miały miejsce rozmowy delegacji oraz spotkanie prezydentów w cztery oczy.

„Litwa dla Ukrainy to nie tylko partner, sojusznik, ale także prawdziwy przyjaciel. Jest powiedzenie, które mówi: przyjaciół poznaje się w biedzie. W 2014 roku na Ukrainie zaczęła się wojna, widzieliśmy wówczas, kto naprawdę jest przyjacielem, kto bez wahania i strachu jest w stanie stanąć obok nas, po stronie prawdy. Litwa była właśnie takim krajem” – powiedział podczas konferencji prasowej prezydent Ukrainy, dziękując stronie litewskiej za wsparcie działań na rzecz deokupacji Krymu i Donbasu.

Ze swojej strony o dalszym wsparciu dla ukraińskiej suwerenności i euroatlantyckich ambicji Ukrainy zapewnił prezydent Litwy. „Nie uznajemy rosyjskiej aneksji Krymu, na forum instytucji europejskich i ONZ podkreślamy, że to przestępstwo. Wspieramy także inicjatywę stworzenia Platformy Krymskiej” – powiedział Gitanas Nauseda.

Ponadto, obaj prezydenci wzięli udział w forum „Ukraina 30. Mały i średni biznes i państwo” oraz w ukraińsko-litewskim forum pod nazwą „Gospodarka i pandemia: kryzys i nowe możliwości”. Na bieżący rok planowane są kolejne dwustronne spotkania, m.in. Ukraine Reform Conference w Wilnie.

Na podstawie: president.gov.ua, ukrinform.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …