piątek, 25 Czerwiec, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina zgodziła się na przeprowadzenie wyborów na Donbasie
Fot. ze2019.com
Fot. ze2019.com

Ukraina zgodziła się na przeprowadzenie wyborów na Donbasie

Share Button

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelensky poinformował, że Ukraina zgodziła się na przeprowadzenie wyborów na Donbasie zgodnie z tzw. „formułą Steinmeiera”.

O decyzji w tej sprawie poinformował podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelensky. Wcześniej nieoficjalne informacje na ten temat przekazały rosyjskie i ukraińskie media.

Według Zelenskiego, zawarte porozumienie stanowi, iż „tymczasowa ustawa o nadzwyczajnym reżimie samorządu na Donbasie, znana jako ustawa o specjalnym statusie Donbasu zaczyna działać pod warunkiem, jeśli odbędą się tam wybory lokalne, przeprowadzone zgodnie z Konstytucją i reżimem prawnym Ukrainy, a także po publikacji raportu OBWE, że wybory odbyły się zgodnie z międzynarodowymi standardami wyborów demokratycznych. Ukraiński prezydent zaprzeczył, jakoby porozumienie było formą kapitulacji przed żądaniami Rosji.

Wskazana wyżej formuła została uzgodniona podczas rozmów w Mińsku, o czym poinformował 20 września br. minister spraw zagranicznych Ukrainy Wadym Prystajko.

Podczas rozmów w Mińsku uzgodniono także przeprowadzenie wycofania sił na linii rozgraniczenia w pobliżu miast Petriwskie i Zołote.

Podpisanie porozumienia pozytywnie ocenił minister spraw zagranicznych Niemiec, Hajko Mass. „Cieszę się, że konstruktywna atmosfera pracy w ramach Trójstronnej Grupy Kontaktowej w Mińsku doprowadziła do progresu którego oczekiwaliśmy” – powiedział.

Z kolei przedstawiciele środowisk prawicowych, w tym „Korpusu Narodowego” i „Swobody” nazwali decyzję prezydenta „zdradą”. Przed siedzibą Administracji Prezydenta w godzinach wieczornych odbył się protest, który zgromadził kilkaset osób.

Na podstawie: pravda.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. pl.wikipedia.org

Polski Sejm przyjął uchwałę ws. Nord Stream 2

15 czerwca 2021 roku izba niższa polskiego parlamentu przyjęła uchwałę wzywającą rządy krajów UE i …