sobota, 20 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina przeprowadziła testy pocisków manewrujących „Neptun”
Фото: turchynov.com
Фото: turchynov.com

Ukraina przeprowadziła testy pocisków manewrujących „Neptun”

Share Button

W piątek, 5 kwietnia, na poligonie w obwodzie odeskim przeprowadzono testy zestawu rakietowego „Neptun”.

Podczas prób sprawdzono działanie wszystkich elementów zestawu: pojazdu z wyrzutniami rakiet (KrAZ-7634NE), pojazdu transportującego pociski, pojazdu transportowo-ładującego i wozu dowodzenia oraz samych pocisków „Neptun”, które zostały odpalone z nowo zaprojektowanego pojazdu-wyrzutni.

„Pocisk wykonał założone zadanie: przeleciał ponad 100 km w kierunku morza, zrobił zwrot o 180 stopni i trafiła w cel. Te testy mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia potencjału obronnego państwa” – powiedział obecny podczas testów szef Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow. Podczas strzelań obecny był także prezydent Ukrainy, Petro Poroszenko.

Docelowy zasięg pocisków ma wynosić ok. 280-300 km i mają mieć one możliwość rażenia celów zarówno na wodzie jak i na lądzie. Jak wskazują ukraińscy eksperci, nie jest jak na razie jasne jak ma funkcjonować i jak będzie wyglądał system rozpoznawania i wskazywania celów na dużych dystansach.

Dzień wcześniej przeprowadzono także testy pocisków rakietowych o kalibrze 300mm zestawu Wilcha-M. Pocisk trafił w cel oddalony o 130 km.

Na podstawie: mil.in.ua, turchynov.com

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …