niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zakończyły się prace XI sesji Izby Międzyparlamentarnej Polski i Ukrainy w Kijowie
Фото: facebook.com/m.khmil
Фото: facebook.com/m.khmil

Zakończyły się prace XI sesji Izby Międzyparlamentarnej Polski i Ukrainy w Kijowie

Share Button

W czwartek, 7 marca, w Kijowie odbyło się posiedzenie XI sesji Izby Międzyparlamentarnej Polski i Ukrainy. Uczestnicy spotkania omówili tematy kontroli parlamentarnej nad sektorem obronnym, roli parlamentów we współpracy w regionie Bałtycko-Czarnomorskim, a także kwestie znaczenia pomocy międzynarodowej na rzecz rozwoju na wschodzie Ukrainy, jak również dla osób będących wewnętrznymi uchodźcami.

W podsumowującym oświadczeniu potwierdzono wagę pogłębionego dialogu na poziomie parlamentarnym i współpracy dla wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie bałtycko-czarnomorskim i w całej Europie. Ponadto, parlamentarzyści wezwali rządy obu krajów „do realizacji wspólnych projektów, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne w regionie Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego oraz stymulowanie współpracy sektorów przemysłu obronnego”, jak również do realizacji projektów infrastrukturalnych, zwłaszcza dotyczących budowy nowych połączeń drogowych i kolejowych, a także budowy nowych przejść granicznych.

Strona polska podkreśliła również niezmienne wsparcie dla odbudowy integralności terytorialnej Ukrainy, a także dla dążeń Ukrainy do członkostwa w NATO i UE; potępiona została także dotychczasowa agresywna polityka Moskwy, w tym w obszarze Morza Azowskiego (w nawiązaniu do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej). Uzgodniono także kontynuowanie wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, w tym mających na celu utrzymanie sprzeciwu obu państw wobec budowy gazociągu Nord Stream 2.

Kolejne spotkanie Izby Międzyparlamentarnej ma odbyć się w drugiej połowie 2019 roku w Polsce.

Na podstawie: rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …