wtorek, 18 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / SBU: ekstremiści planowali destabilizację wyborów na Ukrainie
Фото: ssu.gov.ua
Фото: ssu.gov.ua

SBU: ekstremiści planowali destabilizację wyborów na Ukrainie

Share Button

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy dokonała zatrzymań i zakończyła działalność grupy ekstremistycznej, kierowanej z terytorium Rosji. Grupa ta, korzystając z sytuacji przed wyborami, zamierzała podjąć działania mające na celu destabilizację sytuacji na Ukrainie.

Ugrupowaniem kierował urodzony w Rosji, obecnie obywatel USA Rustam Taszbajew – były kursant Akademii Morskiej w Kaliningradzie, który w 2015 roku został wydalony z Ukrainy za prowadzenie działalności ekstremistycznej.

Zgodnie z otrzymanymi wytycznymi, członkowie kierowanej przez niego grupy mieli stworzyć własne oddziały paramilitarne pod nazwą „UPA – Ukraińska Powstańcza Armia” (działająca poza granicami Ukrainy) oraz „UNA – Ukraińska Armia Narodowa” (działająca na Ukrainie). Procesem tworzenia „UNA” na terytorium Ukrainy kierował obywatel Ukrainy o nazwisku Zabołotnyj, niedawno zatrzymany przez Policję za nielegalne posiadanie broni i rabunek, jak również za publiczne wzywanie do obalenia władzy. W ostatnim czasie Zabołotnyj miał prowadzić rozmowy w sprawie otrzymania pomocy finansowej ze znanym ukraińskim służbom rosyjskim agentem, Mykołą Dulskim (który, m.in. stoi za atakami na polskie placówki dyplomatyczne). W czasie obowiązującego na przełomie listopada i grudnia 2018 roku stanu wojennego, liderzy „UNA” mieli gromadzić informacje o miejscach dyslokacji i trasach przemieszczania się ukraińskich jednostek wojskowych, a wśród ich zadań było także przygotowanie dywersji.

W czasie przeszukań realizowanych w Odessie w mieszkaniach członków „UNA” (m.in. obywatela Rosji oraz obywatela Republiki Nadniestrza, jak również urodzonego w Naddniestrzu obywatela Ukrainy) ujawniono m.in. materiały propagandowe informujące o działalności „UNA”, jak również broń palną, własnoręcznie wykonane urządzenia wybuchowe, mundury, sprzęt łączności i dokumentację dotyczącą organizacji grupy.

Na podstawie: ssu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …