poniedziałek, 28 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Sondaż: Ukraińcy najbardziej lubią Polskę
Fot. polukr.net
Fot. polukr.net

Sondaż: Ukraińcy najbardziej lubią Polskę

Share Button

Według badania sondażowego przeprowadzonego przez Grupę Socjologiczną Rating, mieszkańcy Ukrainy największą sympatię odczuwają do Polski, najmniejszą – do Rosji. Badanie przeprowadzono pod koniec września tego roku.

50% badanych stwierdziło, że ich odczucia w stosunku do Polski można określić jako „bardzo ciepłe” lub „ciepłe” (odpowiednio 9% i 41%). 41% oceniło swój stosunek jako neutralny, 5% jako „chłodny”, 2% – jako „bardzo chłodny”. 2% ankietowanych nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. W podobnym badaniu, przeprowadzonym na początku 2017 roku sympatię do Polski wyrażało 58% badanych, w grudniu 2017 roku – 50%.

Na drugim miejscu wśród pozytywnie ocenianych podmiotów znalazła się Unia Europejska (49% pozytywnych opinii), dalej Białoruś, Kanada, Litwa, USA, Niemcy, Węgry i Rumunia. Na ostatnim miejscu – Rosja (20% ocen pozytywnych i 52% negatywnych).

W najnowszym sondażu tuż po Polsce znalazła się Unia Europejska, wobec którą sympatią darzy 49 proc. Ukraińców. Jako kolejne są: Białoruś, Kanada, Litwa, Stany Zjednoczone, Niemcy, Węgry i Rumunia. Na samym końcu uplasowała się Rosja: „ciepło” mówi o niej 20 proc. uczestników badania, a z chłodem traktuje północno-wschodniego sąsiada Ukrainy 52 proc. ankietowanych.

Badanie przeprowadzono na zlecenie Międzynarodowego Instytutu Republikańskiego (IRI) na grupie 2400 osób.

Na podstawie: dziennik.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …