środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Pawło Klimkin: NATO zareaguje na wydarzenia na Morzu Azowskim
Fot. defence-blog.com
Fot. defence-blog.com

Pawło Klimkin: NATO zareaguje na wydarzenia na Morzu Azowskim

Share Button

Kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego podejmą praktyczne działania w odpowiedzi na rosyjskie działania w Cieśninie Kerczeńskiej – powiedział szef MSZ Ukrainy, Pawło Klimkin po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli.

„Wszyscy rozumieją, że NATO powinno zwiększyć swoją obecność w regionie Morza Czarnego. To kwestia do dalszego omówienia, ale pewne decyzje i działania zostaną podjęte i usłyszymy o tym już w najbliższym czasie. To także sprawa obecności NATO-wskich okrętów” – powiedział Klimkin. Dodał, że za poparciem dla Ukrainy opowiedziało się wszystkie 29 państw członkowskich Sojuszu.

„Zaproponowałem, aby był stworzony osobny format współpracy z krajami, które pretendują do członkostwa, Ukrainą i Gruzją. Ponadto, podniosłem również kwestię działań Rosji, które mają na celu zdestabilizowanie sytuacji na południu Ukrainy” – dodał Pawło Klimkin.

O kompleksowej odpowiedzi NATO na działania Rosji wspomniał także sekretarz stanu USA, Mike Pompeo. „Są dwie kwestie, co do których zgodziliśmy się podczas spotkania ministrów z udziałem szefa MSZ Ukrainy: pełna zgoda co do tego, że działania Rosji były nielegalne i nieprzyjazne, oraz że polityka powstrzymywania powinna być kontynuowana” – powiedział Pompeo.

Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził również, że USA dają Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu o zakazie posiadania pocisków rakietowych średniego zasięgu z 1987 roku (INF), a następnie, przy braku reakcji strony rosyjskiej, jednostronnie wypowiedzą to porozumienie.

Na podstawie: pravda.com.ua, tvn24.pl,

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …