poniedziałek, 5 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Na Cmentarzu Łyczakowskim ponownie doszło do próby „uwolnienia” rzeźb lwów
Джерело: dziennik-polityczny.com
Джерело: dziennik-polityczny.com

Na Cmentarzu Łyczakowskim ponownie doszło do próby „uwolnienia” rzeźb lwów

Share Button

W nocy z 4 na 5 grudnia, około godziny 2 w nocy zarejestrowano próbę zniszczenia konstrukcji, w których znajdują się rzeźby lwów na Cmentarzu Orląt we Lwowie – informuje lwowska Policja.

Jako pierwszy informacje na ten temat przekazał zastępca mera Lwowa, Andrij Moskalenko. Według niego, do rana udało się naprawić szkody, a w sprawie toczy się śledztwo. Na miejsce od razu wezwano przedstawicieli Policji i SBU, jednak nie udało się zatrzymać sprawców. „Wobec powtarzających się prowokacji, rada miejska Lwowa domaga się od organów porządku publicznego efektywnych działań na rzecz zabezpieczenia przed dalszymi prowokacjami” – powiedział A. Moskalenko.

Rzecznik Policji w obwodzie lwowskim Jurij Hołub potwierdził w wypowiedzi dla polukr.net, że doszło do zniszczenia drewnianych zasłon rzeźb. O tym fakcie o 1.40 powiadomiła funkcjonariuszy ochrona cmentarza.

W listopadzie br. dwukrotnie doszło do zdarzeń związanych z Cmentarzem Orląt: 4 listopada grupa kibiców jednego z polskich klubów piłkarskich zapaliła na memoriale race i rozwinęła transparenty. Podobną próbę podjęła 22 listopada grupa trzech polskich studentów: zostali oni zatrzymani przez Policję i skazani 30 listopada br. na karę grzywny. „Za przestępstwo, którego dokonali trzej polscy obywatele prawo nie przewiduje kary grzywny, jedynie pozbawienia lub ograniczenia wolności. Jednocześnie sąd, biorąc pod uwagę okoliczności i przyznanie się od winy oraz skruchę oskarżonych, uznał za możliwe ukaranie ich w najmniejszym możliwym wymiarze” – powiedziała Maria Denis, reprezentująca sąd lwowski sąd.

Na podstawie: facebook.com/andriy.moskalenko

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraińska armia wyzwoliła 12 miejscowości w obwodzie ługańskim

Równolegle, trwają nadal ciężkie walki w pobliżu Bachmutu i Awdijewki. „Po porażkach wroga na strategicznych …