czwartek, 2 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Przedstawiciele Ukrainy wzięli udział w obchodach 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego
Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce
Фото: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce

Przedstawiciele Ukrainy wzięli udział w obchodach 74 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Share Button

1 sierpnia 2018 roku Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca i szef Związku Ukraińców w Polsce Piotr Tyma wraz z delegacją ambasady Ukrainy w Warszawie złożyli wieniec pod pomnikiem poświęconym ukraińskiej rodzinie Fedorenków, której członkowie walczyli w szeregach Armii Krajowej i zginęli w sierpniu 1944 roku.

W Powstaniu Warszawskim, które rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wzięli udział dwaj bracia Fedorenko: Orest (ps. „Fort”) i Wiaczesław (ps. „Sławek”), którzy zginęli w walkach odpowiednio 1 i 18 sierpnia. Trzeci z braci, Ołeksandr, służył w polskim 300 dywizjonie bombowym – zginął w czasie nalotu na Niemcy również w 1944 roku. Ojciec rodziny, Semen Fedorenko, naczelny kapelan prawosławny Wojska Polskiego – został zamordowany w 1940 roku w Katyniu.

Pomnik poświęcony rodzinie Fedorenków został odsłonięty w Warszawie w 2008 roku przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i córkę Wiaczesława Fedorenko, Aleksandrę Fedorenko-Adamczewską.

W Powstaniu Warszawskim brali udział także inni żołnierze narodowości ukraińskiej, m.in. w szeregach zgrupowania „Baszta” – Andrij Hitczenko, syn konsula rządu URL w Polsce. Dwukrotnie ranny, po zakończeniu walk trafił do obozu jenieckiego. W szeregach AK walczył także były oficer armii URL, rotmistrz Iwan Mitrus-Wyhowski. Z kolei w zgrupowaniu „Miotła” służyła Halina Awramenko.

Na podstawie: facebook.com/AmbasadaUkrainywPolsce, nasze-slowo.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/wikipedia

Szef RNBO: główne walki jeszcze przed nami

Oleksij Daniłow stwierdził, że żaden scenariusz w wojnie z Rosją nie jest obecnie wykluczony. „Przeszliśmy …