niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Wojewoda lubelski nazwał „prowokacją” uroczystości w Sahryniu
Фото: lublin.uw.gov.pl
Фото: lublin.uw.gov.pl

Wojewoda lubelski nazwał „prowokacją” uroczystości w Sahryniu

Share Button

Przemysław Czarnek zapowiedział, że skieruje do prokuratury skargę na szefa Towarzystwa Ukraińskiego w Lublinie, Grigorija Kuprianowicza, który wystąpił podczas uroczystości 8 lipca w Sahryniu, poświęconych ukraińskim mieszkańcom miejscowości, zabitym w 1944 roku przez oddziały polskiego podziemia. Całe uroczystości określił mianem „prowokacji”.

Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej transmitowanej na Facebooku województwa lubelskiego zacytował słowa z wystąpienia Grigorija Kuprianowicza, który powiedział, że w 1944 roku w Sahryniu ofiarami byli obywatele RP zabici przez innych obywateli polskich, za to, że mówili w innym języku i byli innego wyznania.

„Tej zbrodni dokonali partyzanci AK, którzy byli żołnierzami polskiego podziemia. Żałujemy, że pamięci o ukraińskich ofiarach na chełmszczyźnie nie uczczono tak samo, jak w wypadku polskich ofiar Wołynia” – zacytował wojewoda Czarnek. Dodał, że zrównanie zbrodni w Sahryniu z „zabiciem 130 tys. Polaków na Wołyniu” jest „jednoznacznym naruszeniem prawa”. Według niego, doszło nie tylko do „znieważenia narodu polskiego”, ale także do naruszenia ustawy o IPN, który przewiduje karę grzywny lub więzienia za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

Wojewoda nazwał „prowokacją” niedzielne uroczystości w Sahryniu w których wziął udział m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, deputowani ukraińskiego parlamentu, ministrowie i dyplomaci na czele z ambasadorem Ukrainy w Polsce, jak również delegaci ukraińskich organizacji. „Uroczystości zorganizowano na mogiłach ludzi, którzy zginęli 10 marca, a nie 11 lipca, co jednoznaczenia świadczy o prowokacji” – powiedział Czarnek. Podziękował także Straży Granicznej i Policji za zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom województwa, jako że „przyjazd tysiąca czy dwóch tysięcy ukraińskich nacjonalistów jest zawsze zagrożeniem”.

„Przedstawiciel województwa lubelskiego nazwał uroczystości poświęcone pamięci zabitych w Sahryniu Ukraińców, w których wziął udział prezydent Ukrainy, prowokacją. Wszystkich uczestników – nacjonalistami, którzy zagrażają bezpieczeństwu. Zabici w Sahryniu według niego byli bazą dla UPA (…) w dzisiejszej Polsce uszanowanie pamięci zabitych Ukraińców stało się przestępstwem?” – skomentował szef ukraińskiego IPN, Wołodymyr Wiatrowycz.

Na podstawie: nasze-slowo.pl, lublin.uw.gov.pl, facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki, facebook.com/Григорій Купріянович, facebook.com/volodymyr.viatrovych

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …