sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Trwają zdjęcia do filmu poświęconego wspólnej akcji AK/WiN i UPA w Hrubieszowie
Fot. facebook.com/ukrainefilmagency
Fot. facebook.com/ukrainefilmagency

Trwają zdjęcia do filmu poświęconego wspólnej akcji AK/WiN i UPA w Hrubieszowie

Share Button

Ukraińska reżyser Olesya Morgunets-Isaenko przy wsparciu Państwowej Agencji Kinematografii Ukrainy rozpoczęła zdjęcia do filmu dokumentalnego poświęconego wspólnej operacji AK/WiN i UPA, przeprowadzonej w maju 1946 przeciwko oddziałom NKWD w Hrubieszowie.

Zdjęcia mają być realizowane w dniach 25-30 lipca br. w Hrubieszowie i okolicach (woj. lubelskie) przy wsparciu ukraińskich służb dyplomatycznych i konsularnych, lokalnych władz miejskich i lokalnego muzeum. Twórcom udostępniono także dokumenty z lokalnego archiwum dotyczące wydarzeń z 1946 roku.

Łącznie, prace nad materiałami filmowymi mają być realizowane od czerwca do sierpnia 2018 roku w Hrubieszowie, ale również w Warszawie, Lublinie i Kijowie. Premiera filmu jest planowana na rok 2019.

Atak na Hrubieszów miał miejsce w nocy z 27 na 28 maja 1946 roku. Jego celem było zniszczenie lokalnego posterunku Milicji, siedziby Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Komisji Przesiedleńczej, a także uwolnienie więźniów politycznych z lokalnego więzienia. W trakcie akcji, w której udział wzięło ok. 300 członków UPA i ok. 150 WiN uwolniono 20 więźniów politycznych oraz opanowano budynki UB i PPR. Po akcji oddziały polskie i ukraińskie wycofały się z miasta.

Na podstawie: facebook.com/ukrainefilmagency

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …