niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Pawło Klimkin: głęboko zszokowały mnie słowa wojewody lubelskiego
Павло Клімкін. Джерело: facebook.com/UkraineMFA
Павло Клімкін. Джерело: facebook.com/UkraineMFA

Pawło Klimkin: głęboko zszokowały mnie słowa wojewody lubelskiego

Share Button

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin wyraził swoje głębokie zdziwienie wypowiedzią wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka, który nazwał prowokacją uroczystości, które odbyły się w niedzielę, 8 lipca w Sahryniu.

„Głęboko zszokowały mnie słowa wojewody lubelskiego, który nazwał uroczystości w Sahryniu prowokacją i bez odrobiny współczucia wyraził się o zabitych” – napisał Pawło Klimkin dodając, że rozumie emocje, które wiążą się z wydarzeniami historycznymi, zwłaszcza te dotyczące konfliktów narodowościowych. Jednak jego zdaniem Przemysław Czarnek przekroczył granice.

„Mogę zrozumieć historyczną subiektywność, ale nigdy nie można godzić się na znieważanie zabitych ludzi, a tym bardziej zamordowanych niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn (…) pan wojewoda przeciwstawiając sobie ukraińskie i polskie ofiary, dzieli je na mniej i bardziej ważne. W porównaniu z tysiącami polskich ofiar, te „kilka setek” ukraińskich ofiar wydaje mu się zupełnie niewartych uwagi, a to już poza granicą dobra czy zła” – dodał Klimkin określając takie podejście mianem nieludzkiego. „W ostatnim czasie jest pomiędzy Polakami i Ukraińcami wiele zaciekłych dyskusji, ale o ile się nie mylę, to pan Przemysław Czarnek jako pierwszy przekroczył granice człowieczeństwa” – powiedział szef ukraińskiego MSZ.

Równocześnie Pawło Klimkin wyraził przekonanie, że Ukraina i Polska, mimo tragicznej historii, są „naturalnymi przyjaciółmi i sojusznikami”, wezwał także polskich oponentów do „nieprzekraczania niebezpiecznej granicy”.

Na podstawie: nv.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …