środa, 25 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / JMTG-U rozpoczyna kolejny etap szkoleń SZU z udziałem zagranicznych instruktorów
Fot. RMC Lwów
Fot. RMC Lwów

JMTG-U rozpoczyna kolejny etap szkoleń SZU z udziałem zagranicznych instruktorów

Share Button

W piątek, 13 lipca, w Międzynarodowym Centrum Bezpieczeństwa i Budowania Pokoju w Jaworowie odbyła się uroczystość otwarcia kolejnego etapu przygotowania jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w ramach Joint Multinational Training Group – Ukraine, w skład której wchodzą instruktorzy z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Danii, Polski, Litwy, Szwecji i Norwegii.

Ćwiczenia rozpoczęła batalionowa grupa taktyczna z 54 Brygady Zmechanizowanej SZU. Jednostka ta została stworzona w 2014 roku, brała udział m.in. w walkach pod Debalcewem (na przełomie 2014 i 2015 roku), jak również na łuku Switłodarskim. Dwóch żołnierzy Brygady otrzymało tytuły Bohatera Ukrainy, a pod 70% personelu – inne nagrody i wyróżnienia związane z udziałem w ATO i Operacji Sił Połączonych (OOS).

„Nasza Brygada została sformowana z żołnierzy, którzy przeszli przez szereg szkoleń, a większość ma za sobą doświadczenia bojowe. Ale nigdy za wiele nauki. Dlatego oczekujemy nowych doświadczeń szkoleniowych zwłaszcza dla żołnierzy w stopniu sierżantów, jak również doświadczeń w zakresie nowych zasad dowodzenia. Chcemy również zyskać nowe informacje na temat walki w terenach zabudowanych” – powiedział zastępca dowódcy Brygady, ppłk Pawło Fedosenko.

W ramach kilkumiesięcznego szkolenia planowane są działania z zakresu naprowadzania artylerii, lotnictwa, maskowania i działań rozpoznawczych. Program aktualnego kursu został zmieniony zgodnie z wcześniejszymi sugestiami strony ukraińskiej. „Ćwiczenia nie są zorientowane na imitację działań w ramach OOS, nacisk jest położony na szkolenie do walki z przeciwnikiem, z jakim możecie zetknąć się w najbliższym czasie. Szkolenie odbywać się będzie od szczebla indywidualnego poprzez trening sekcji, plutonu, kompanii i tak dalej. Całość według standardów NATO” – powiedział dowódca batalionu Sił Zbrojnych USA, ppłk William Morf.

Taras Gren

Na podstawie: RMC Lwów

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/ICTV

Zelensky: koniec wojny będzie w dyplomacji

Prezydent Ukrainy uważa, że wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą zakończy się szlakiem rozmów dyplomatycznych, ale …