czwartek, 5 Sierpień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent RP podczas obrad RB ONZ poruszył kwestię wojny na Donbasie
Анджей Дуда. Фото: president.gov.ua
Анджей Дуда. Фото: president.gov.ua

Prezydent RP podczas obrad RB ONZ poruszył kwestię wojny na Donbasie

Share Button

Występując jako przewodniczący obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ prezydent Andrzej Duda odniósł się m.in. do kwestii wojny toczącej się na Donbasie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra w Kancelarii Prezydenta, Krzysztofa Szczerskiego, Andrzej Duda podkreślił w swoim wystąpieniu kwestie wagi obowiązywania i stosowania prawa międzynarodowego.

„Nie ma pokoju bez prawa. Prawo międzynarodowe pozostaje najsilniejszym narzędziem dla cywilizowanych narodów, aby zapewnić długotrwały pokój. Pokój oparty na zaufaniu i wzajemnie respektowanych normach i wartościach” – powiedział podczas swojego wystąpienia prezydent RP, odnosząc się do sytuacji na Półwyspie Koreańskim, wojny w Syrii i konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

„Nielegalna aneksja i okupacja Krymu oraz separatyści w Donbasie, którzy są wspierani przez kraje trzecie – to duże wyzwania nie tylko dla Ukrainy, ale także dla stabilności całego kontynentu europejskiego” – powiedział Andrzej Duda o sytuacji na wschodzie Ukrainy. Dodał, że Polska popiera pomysł rozmieszczenia misji pokojowej ONZ w tym kraju, nie tylko jako element ochrony misji obserwacyjnej OBWE, ale także dla kontrolowania całego obszaru konfliktu, w tym granicy rosyjsko-ukraińskiej.

Andrzej Duda przypomniał również, że zamrożone konflikty zbrojne w Gruzji i Górskim Karabachu nadal stanowią zagrożenie i są naruszeniem prawa międzynarodowego.

Na podstaiwe: prezydent.pl, ukrinform.ua, polradio.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. twitter.com/_6BPD

Spadochroniarze na Ukrainie: XVI zmiana w ramach JMTG-Ukraine

Od 2015 roku w Międzynarodowym Centrum Budowania Pokoju w Jaworowie k. Lwowa jest realizowana misja …