środa, 17 lipiec, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Kurt Volker z wizytą na Donbasie
Курт Волкер. Джерело: twitter.com/USApoRusski
Курт Волкер. Джерело: twitter.com/USApoRusski

Kurt Volker z wizytą na Donbasie

Share Button

Specjalny przedstawiciel Departamentu Stanu USA ds. Ukrainy Kult Volker przebywa z wizytą na Donbasie.

Amerykański dyplomata ma spotkać się z przedstawicielami Sił Zbrojnych Ukrainy i zapoznać się z sytuacją na linii frontu, jak również z przedstawicielami organizacji humanitarnych i pozarządowych oraz ofiarami konfliktu, tak, by zapoznać się z potrzebami osób, które potrzebują pomocy humanitarnej. Ma również spotkać się z przedstawicielami władz centralnych Ukrainy w Kijowie.

Jak informują amerykańskie media, według ONZ zaledwie 4% potrzeb humanitarnych mieszkańców Donbasu pozostaje zaspokojonych przez pomoc, wobec czego USAID planuje przeznaczyć 125 mln dolarów, o czym można przeczytać na stronie agencji na Facebooku.

„15 maja odbędzie się wspólna konferencja prasowa zastępcy administratora i kierownika biura USAID ds. Europy i Azji, Broka Birmana, specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy Kurta Volkera i ambasador USA na Ukrainie, Mary Jovanovich, podczas której zostaną ogłoszone decyzje ws. pomocy humanitarnej USA dla Donbasu i terytoriów przyległych, które ucierpiały na skutek rosyjskiej agresji. Pomoc ta ma służyć dalszej stabilizacji sytuacji i wsparciu struktur lokalnych władz w regionie, a także poprawie sytuacji gospodarczej i przyśpieszeniu rozwoju” – napisano na stronie USAID.

Jak stwierdził wcześniej Kurt Volker, ostatnie rozmowy z przedstawicielem strony rosyjskiej, Władysławem Surkowem miały miejsce w styczniu br. Od tego czasu strona rosyjska nie zgłaszała potrzeby kontaktu” – informuje „Ukraińska Prawda”.

W przededniu wizyty Kurta Volkera na Ukrainie media informowały o rozszerzeniu jego mandatu i uprawnień, jednak według oświadczenia Departamentu Stanu USA, charakter jego misji pozostaje niezmiennym.

Na podstawie: twitter.com/SpecRepUkraine, twitter.com/chastime, ukrinform.ua, pravda.com.ua, facebook.com/USAIDUkraine

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Ukraina podpisała 7 umów na targach Eurosatory 2024

Porozumienia dotyczą współpracy z francuskimi firmami zbrojeniowymi. Pięć umów zostało podpisanych przez ukraiński państwowy koncern …