środa, 30 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / SBU: Polacy z „Falangi” winni ataku na biuro mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu
Томаш Рафал Шимковяк, Адріан Марглєвський. Колаж: facebook.com/Tomasz Rafał Szymkowiak/Adrian Marglewski
Томаш Рафал Шимковяк, Адріан Марглєвський. Колаж: facebook.com/Tomasz Rafał Szymkowiak/Adrian Marglewski

SBU: Polacy z „Falangi” winni ataku na biuro mniejszości węgierskiej na Zakarpaciu

Share Button

Grupa śledczych Policji na Zakarpaciu, która bada sprawę podpalenia budynku Towarzystwa Kultury Zakarpacia uważa, że za to przestępstwo mogą być odpowiedzialni członkowie polskiej organizacji „Falanga”.

Według śledczych za podpalenie mają być odpowiedzialni Adrian Marglewski z Krakowa i Tomasz Rafał Szymkowiak z Bydgoszczy. Jak wynika z informacji zawartych na profilach Facebooka, obaj mają związek z mediami bliskimi do „Falangi” – portalem internetowym Xportal.pl oraz radiem Xradio.pl.

Z dokumentów sprawy wynika, iż 4 lutego o 4.20 dwie osoby rzuciły w stronę budynku Towarzystwa Kultury Węgierskiej Zakarpacia, mieszczącego się przy ulicy Prawosławnej Nabereżnej 5 butelkę z łatwopalną substancją, a następnie oddaliły się z miejsca zdarzenia. Pożar został szybko ugaszony. Na fasadzie budynku znaleziono także namalowaną swastykę.

Dochodzenie w sprawie dotyczy umyślnych działań mających na celu podsycanie wrogości na tle narodowościowym, rasowym lub religijnym, a także w sprawie próby umyślnego zniszczenia lub uszkodzenia mienia w wielkich rozmiarach przy pomocy podpalenia.

Fot. ko.net.ua
Fot. ko.net.ua

Kilka dni temu, 14 lutego, szef Zakarpackiej Administracji Obwodowej Giennadij Moskal podczas konferencji prasowej stwierdził, że SBU udało się ustalić winnych zdarzenia. Według jego oświadczenia, sprawcami miało być „dwóch młodych ludzi ze skrajnie prawicowej organizacji z jednego z krajów Unii Europejskiej”. Mieli oni dostać się na Ukrainę przez słowacko-ukraińskie przejście graniczne, a po dokonaniu ataku – wyjechać tą samą drogą.

Według informacji polukr.net jak na razie obaj członkowie „Falangi” nie są poszukiwani.

Jak wynika z informacji opublikowanych w 2016 roku na profilu Facebook „Rosyjskiej V Kolumny w Polsce”, wspomniany Adrian Marglewski jest członkiem Falangi i samodzielnej jednostki strzeleckiej SJS 2039 z Krakowa. Wspomniana jednostka strzelecka jest kontrolowana przez sympatyków „Falangi” i innej prorosyjskiej organizacji – partii „Zmiana”.

Historia ruchu „Falanga” sięga lat 30 XX wieku: była to organizacja nielegalna, antysemicka i faszyzująca o profiluj nacjonalistyczno-radykalnym. Współczena „Falanga” występuje przeciwko NATO, UE i USA. Na jej czele stoi Bartosz Bekier. „Falanga” występuje po stronie prorosyjskich separatystów w konflikcie na Donbasie, dwa lata temu stworzyła także „patrole antybanderowskie” dla ochrony granicy Polski przez „wrogimi banderowcami”.

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Premier RP złożył wizytę w Kijowie

W sobotę, 26 listopada 2022r., w stolicy Ukrainy obok Mateusza Morawieckiego pojawiła się także premier …