poniedziałek, 11 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Poroszenko negatywnie o siłach pokojowych z Białorusi
Fot. Andrij Polikowskij
Fot. Andrij Polikowskij

Poroszenko negatywnie o siłach pokojowych z Białorusi

Share Button

Prezydent Ukrainy nie popiera pomysłu rozmieszczenia na Donbasie sił pokojowych z udziałem żołnierzy z Białorusi – powiedział b. przewodniczący Rady Najwyższej Białorusi, Stanisław Szuszkiewicz.

„Białoruś, w związku z członkostwem w ODKB i poprzez umowy o tzw. Państwie Związkowym faktycznie ma wspólne siły zbrojne z Rosją, dlatego siły pokojowe z Białorusi nie mogą pojawić się na Donbasie. Kraj-agresor nie może wysyłać sił pokojowych w rejon konfliktu” – powiedział Szuszkiewicz, relacjonując stanowisko prezydenta Ukrainy.

Wcześniej, minister obrony Białorusi Andrij Rawka stwierdził, że Białoruś może wysłać swoich żołnierzy w charakterze sił pokojowych na Białoruś pod warunkiem zgody Ukrainy i ONZ. W podobnym tonie wypowiadał się także prezydent Białorusi, Aleksander Łukaszenko.

Aktualnie toczy się dyskusja na temat możliwości rozmieszczenia sił pokojowych ONZ na Donbasie. Według strony rosyjskiej powinny się one pojawić na linii rozgraniczenia wojsk na Donbasie, z kolei Ukraina nalega, by mija objęła całe terytorium konfliktu, w tym także granicę ukraińsko-rosyjską na Donbasie.

Ideę rozmieszczenia misji pokojowej na Donbasie pozytywnie ocenił także szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, reprezentujący Polskę podczas obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ w zeszłym tygodniu w Nowym Jorku.

Na podstawie: eurointegration.com.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Kolejny pakiet pomocy wojskowej Niemiec dla Ukrainy

O przekazaniu pomocy poinformował we wtorek, 21 listopada 2023 roku, składający wizytę w Kijowie minister …