czwartek, 26 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / ATO na Donbasie zmieni się w operację sił połączonych
Фото: POLUKR. net / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR. net / Андрій Поліковський

ATO na Donbasie zmieni się w operację sił połączonych

Share Button

Trwa zmiana formatu operacji zbrojnej realizowanej na Donbasie z formatu ATO (operacji antyterrorystycznej) do operacji sił połączonych, którą będą kierować wojskowi.

„Ustawa, która została podpisana 20 lutego przez prezydenta Ukrainy systematyzuje włączenie Sił Zbrojnych Ukrainy do zadań, które były przez nie wykonywane w ramach ATO i zmianę formatu całej operacji. ATO zostanie formalnie zakończona. To oznacza zmianę systemu zarządzania, podporządkowania sił i zasobów kierownictwu wojskowemu, stworzenie połączonego sztabu jako głównego organu dowodzenia tą operacją na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego” – powiedział szef sztabu SZU, Wiktor Mużenko.

W ocenie szefa sztabu, ta zmiana pozwoli na bardziej efektyczne działanie jednostek sił zbrojnych na Donbasie. Na czele sztabu ma stanąć „osoba z odpowiednim bojowym doświadczeniem, wiedzą, znajomością praktycznego doświadczenia dla wykonania takich zadań”.

Ustawa podpisana 20 lutego przez prezydenta Ukrainy, regulująca m.in. aspekty prawne, organizacyjne, w tym zasady funkcjonowania administracji cywilnowojskowych została uchwalona przez Radę Najwyższą Ukrainy 18 stycznia br.

Na podstawie: radiosvoboda.org, president.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/ICTV

Zelensky: koniec wojny będzie w dyplomacji

Prezydent Ukrainy uważa, że wojna pomiędzy Rosją i Ukrainą zakończy się szlakiem rozmów dyplomatycznych, ale …