piątek, 20 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Kanada pozwoliła na eksport broni na Ukrainę
Джерело: 24tv.ua
Джерело: 24tv.ua

Kanada pozwoliła na eksport broni na Ukrainę

Share Button

Władze Kanady wpisały Ukrainę na listę krajów, do których można eksportować broń automatyczną (Automatic Firearms Country Control List).

Celem tej decyzji jest, jak zaznaczono w komunikacie kanadyjskich władz, jest działanie na rzecz rozwoju dobrych relacji z Ukrainą, a także umożliwienie kanadyjskim firmom dostarczanie pewnych typów uzbrojenia na Ukrainę.

Samo wpisanie kraju na listę nie daje automatycznej możliwości realizacji dostaw – wymagane jest odrębne pozwolenie. Zgodnie z kanadyjskim prawem regulującym kwestie eksportu i importu broni, firmy, które zajmują się taką działalnością powinny otrzymać pozwolenie od ministerstwa spraw zagranicznych. Decyzja w tej sprawie nie może stać w sprzeczności z polityką zagraniczną, obronną i strategicznymi celami Kanady.

„To w sposób przekonywujący demonstruje stanowisko Kanady co do wsparcia Ukrainy w jej walce o integralność terytorialną i suwerenność, a także jest znaczącym praktycznym osiągnięciem w ramach realizacji umowy o współpracy z Kanadą, która jest jednym z naszych najważniejszych partnerów strategicznych” – napisał na Facebooku minister obrony Ukrainy, Stepan Połtorak.

Na podstawie: gazette.gc.ca, facebook.com/generalpoltorak

Share Button

Czytaj również

Fot. Reuters

Obrońcy huty Azowstal zostali ewakuowani na tereny tymczasowo okupowane przez Kreml – Prokurator Generalny Rosji chce ich osądzenia

Kolejna trudna noc dla Ukrainy. Ukraińskich wojskowych, którzy bronili huty Azowstal w Mariupolu, wywieziono z …