środa, 1 grudzień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Przez Ukrainę będzie przebiegać nowe połączenie w ramach „Jedwabnego szlaku”
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.net / Андрій Поліковський

Przez Ukrainę będzie przebiegać nowe połączenie w ramach „Jedwabnego szlaku”

Share Button

Od 1 listopada 2017 roku rusza połączenie kolejowe nt 1319/1320, będące częścią szlaku tranzytowego przez Ukrainę w ramach tzw. Nowego Szlaku Jedwabnego.

Według ministra infrastruktury Ukrainy, Wołodymyra Omeliana, pociąg ma składać się z 57 platform z kontenerami. Ma być częścią połączenia pomiędzy chińskim miastem Chengzou i przez Ukrainę umożliwiać dostawy towarów w kierunku Słowacji, Węgier i Polski.

Równolegle trwają rozmowy ws. dostaw towarów z Ukrainy do Chin, tak, by wykorzystywać możliwości trasy powrotnej pociągu. Mowa jest m.in. o dostawach wyrobów spożywczych, przede wszystkich olejów, słodyczy i alkoholu.

Pierwszy tranzyt przez terytorium Ukrainy może odbyć się pod koniec tego lub na początku następnego roku.

„Zmniejszenie opłat taryfowych, rozszerzenie połączeń z krajami UE, modernizacja infrastruktury z dalszą integracją ukraińskiego systemu transportowego z korytarzami europejskimi oraz transeuropejskimi – to kompleks działań, które pozwolą powrócić Ukrainie do pierwszej ligi krajów tranzytowych” – powiedział minister infrastruktury.

Na podstawie: mtu.gov.ua, ukrinform.ua

Share Button

Czytaj również

Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Operacja Silne Wsparcie. Fot. Wojska Obrony Terytorialnej.

Rosja i jej wielka gra – wymiar militarny

Działania Federacji Rosyjskiej wobec krajów Europy Środkowo i Wschodniej, realizowane w celu ugruntowania swoich wpływów, …