wtorek, 5 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Litewscy posłowie wezwali Budapeszt do nieblokowania zbliżenia Ukrainy z UE
Фото: AndriusLituanie/flickr.com
Фото: AndriusLituanie/flickr.com

Litewscy posłowie wezwali Budapeszt do nieblokowania zbliżenia Ukrainy z UE

Share Button

Grupa deputowanych litewskiego Sejmu zwróciła się do węgierskich parlamentarzystów z apelem o nieblokowanie działań, które pozwoliłyby na zbliżenie Ukrainy z UE. Inicjatorem apelu jest były premier Litwy, Andrius Kubilius. Podpisało się pod nim 37 posłów.

„Jesteśmy nieprzyjemnie zdziwieni i nawet zaszokowani ultimatum rządu Węgier z groźbami zablokowania zblizenia Ukrainy z UE lub NATO, jeżeli Ukraina nie zmieni swojej ustawy oświatowej, w jakiej wskazano kwestie dotyczące nauczania w szkołach członków mniejszości narodowych” – napisano w oświadczeniu. W ocenie przedstawicieli litewskiego Sejmu podobne kwestie powinny być rozwiązywane na drodze konstruktywnego dialogu. „Widzimy, że na Ukrainie podejmowane są takie próby” – piszą litewscy posłowie.

Autorzy apelu wyrazili również zdziwienie z powodu „wysuniętych przez władze Węgier gróźb o charakterze geopolitycznym, dotyczących kwestii integracji z NATO czy UE”. W ich ocenie podobne podejście jest nie do przyjęcia jako nieeuropejskie i tym bardziej niezrozumiałe, gdy padają w jednym z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. „Czy naprawdę Węgry chcą się domagać od Ukrainy rzeczy, które są zgodne z celami Putina?” – napisano w deklaracji.

Z kolei minister obrony Litwy Rajmundas Karoblis zadeklarował, że Litwa przekaże Ukrainie tzw. „broń śmiercionośną” kiedy tylko będzie mieć taką możliwość. „Już przekazywaliśmy Ukrainie taką broń i rzecz jasna będzie to robić również w przyszłości, rzecz jasna zależnie od posiadanych przez nas możliwości” – powiedział litewski minister.

Na podstawie: ru.delfi.lt, radiosvoboda.org,

Share Button

Czytaj również

Anthony Blinken, sekretarz stanu USA \\ Fot. rp.pl

Blinken: Rosja już przegrała wojnę z Ukrainą

Sekretarz stanu USA zapowiedział także dalsze wsparcie dla Kijowa „Ukraińcy bronią się z niesamowitą odwagą, …