środa, 12 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Krzysztof Szczerski: nie było zgody na odbudowę pomników UPA w Polsce
Кшиштоф Щерський. Фото: facebook.com/szczerski
Кшиштоф Щерський. Фото: facebook.com/szczerski

Krzysztof Szczerski: nie było zgody na odbudowę pomników UPA w Polsce

Share Button

Według ministra w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego, Warszawa nie wyraziła zgody na odbudowę zniszczonych pomników UPA w Polsce. Tym samym minister zaprzeczył wczorajszej wypowiedzi ambasadora Ukrainy w Polsce, Andrija Deszczycy.

„Nie ma innych ustaleń niż te, które zapisaliśmy w komunikacie, opublikowanym po posiedzeniu w Krakowie” – powiedział Szczerski, dodając, że w dokumencie nie ma mowy o rekonstrukcji pomników, a podczas spotkania nie omawiano kwestii innych, niż wspomniane w oświadczeniu z Krakowa. „Strona ukraińska powinna zadbać o dobrą atmosferę spotkania prezydentów w Charkowie” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Wczoraj ambasador Ukrainy w Polsce stwierdził, że obie strony porozumiały się w sprawie odnowienia ukraińskich miejsc pamięci w Polsce, które stały się celem aktów wandalizmu pod 2014 roku.

We wspominanym oświadczeniu z 17 listopada br. znalazły się m.in. poniższe zapisy:

„Strony potwierdziły swoje przywiązanie do wzmocnienia strategicznego partnerstwa.

Strony wspólnie uzgodniły, że zakaz poszukiwań i ekshumacji na terytorium Ukrainy winien zostać zniesiony, a wspólne prace ekshumacyjne na terytorium Ukrainy powinny zostać wznowione. W tym kontekście strony zgodziły się, aby rekomendować swoim rządom, aby w najbliższym czasie odbyło się w tym celu spotkanie pomiędzy Wicepremierem Piotrem Glińskim a Wicepremierem Pawło Rozenko.

Strony uznały potrzebę kontynuacji prac dwustronnej międzyrządowej komisji ds. ochrony i przywrócenia dziedzictwa kulturowego.

Strony uzgodniły, że podejmą współpracę z odpowiednimi władzami lokalnymi na rzecz realizacji wspólnego interesu.”

Źródło: wpolityce.pl, prezydent.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

Rosja proponuje nowe spotkanie „czwórki normandzkiej”

Przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Donbasu Dmytro Kozak zaproponował, aby doradcy przywódców krajów „czwórki normandzkiej” spotkali …