środa, 25 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Wiceminister spraw zagranicznych z wizytą w Kijowie
Фото: msz.gov.pl
Фото: msz.gov.pl

Wiceminister spraw zagranicznych z wizytą w Kijowie

Share Button

W stolicy Ukrainy wizytę złożył minister spraw zagranicznych RP, Bartosz Cichocki. Głównymi tematami rozmów były kwestie związane z bezpieczeństwem regionalnym i dialogiem historycznym.

Wczoraj, 19 września, wiceminister i ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło złożyli kwiaty pod pomnikiem poświęconym poległym w starciach na Majdanie Niezależności w 2014 roku.

Bartosz Cichocki spotkał się także z zastępcą ministra spraw zagranicznych Oleną Zerkal, zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandrem Litwinienką i pierwszym zastępcą ministra kultury Ukrainy, Switłaną Fomenko. Podczas rozmów omówiono kwestie związane z bezpieczeństwem, jak również z euroatlantyckimi aspiracjami Ukrainy i współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa.

Według oświadczenia wiceministra, w Kijowie udało się poruszyć trudne kwestie historyczne, a rezultat rozmów jest pozytywnym. Podejście do tych spraw jest realistyczym, a rozmowy toczą się w duchu wzajemnego zrozumienia. Odnosząc się do kwestii językowych stwierdził, że strona polska rozumie potrzeby Ukrainy w kwestii wsparcia języka ukraińskiego, jednak równocześnie ostrzega przed naruszaniem zobowiązań międzynarodowych w kontekście ostatniej ustawy dotyczącej języków mniejszości narodowych.

„Polska od dawna jest włączona w proces rozmów ws. uregulowania konfliktu na wschodzie Ukrainy i wspiera ideę rozmieszczenia sił międzynarodowych na Donbasie (…) Ukraina, jako strategiczny partner Polski może liczyć na nasz udział w procesie odbudowy ładu międzynarodowego w tym regionie” – powiedział Bartosz Cichocki. Dodał, że realizacja porozumień z Mińska jest niezbędnym warunkiem stabilnego rozwiązania konfliktu.

Na podstawie: facebook.com/PolishEmbassyKyiv, msz.gov.pl, twitter.com/MSZ_RP

Share Button

Czytaj również

Fot. polukr.net

Ukraina rozpocznie budowę „europejskich” torów

Zmiany w funkcjonowaniu transportu kolejowego zapowiedział premier Ukrainy, Denys Szmihal. „To będzie dużo kosztowało, będzie …