środa, 30 listopad, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Ołekandr Turczynow: Ukraina powinna zmienić format ATO
Олександр Турчинов. Фото: kordon.com.ua
Олександр Турчинов. Фото: kordon.com.ua

Ołekandr Turczynow: Ukraina powinna zmienić format ATO

Share Button

Działania wojenne, które trwają na wschodzie Ukrainy od ponad trzech lat przerosły format Operacji Antyterrorystycznej, dlatego trzeba odejść od tej formuły i przejść do nowej formy działań – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy, Ołeksandr Turczynow.

„Przyszedł czas nie tylko uznać za okupowane niektóre obszary obwodów donieckiego i ługańskiego, ale także, na szczeblu państwowym, wskazać zasady polityki wobec tych terenów i sposób ich wyzwolenia. Konieczne jest opracowanie efektywnych metod obrony kraju, a do tego trzeba dać prezydentowi możliwość zastosowania Sił Zbrojnych do działań przeciwko agresji hybrydowej” – powiedział Turczynow w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina. Dodał, że w ramach ATO wykonano szereg ważnych zadań – udało się powstrzymać agresję, przeprowadzic wybory i uwolnić od okupacji znaczną część terytorium Ukrainy.

Zdaniem Turczynowa, obecne uregulowania prawne pozwalają na zastosowanie armii tylko w dwóch wypadkach: w czasie wojny i działań antyterrorystycznych, co nie odpowiada obecnym zagrożeniom, jako że zasady te były formułowane w XX wieku, w odniesieniu do zagrożeń wynikających z klasycznych wojen, a nie zagrożeń o charakterze hybrydowym. Dlatego właśnie należy wypracować inny model działania, m.in. stworzyć sztab operacyjny z szerokimi uprawnieniami dla dowodzenia siłami zbrojnymi, innymi strukturami siłowymi oraz kierowania administracjami cywilno-wojskowymi.

Szef RNBO podkreślił również, że takie podejście nie stoi w sprzeczności z realizacją porozumień z Mińska, które na pierwsyzm miejscu stawiają sprawy bezpieczeństwa.

Na podstawie: turchynov.com

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.