niedziela, 25 wrzesień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Szefowie Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy spotkali się w Kijowie
фото: Yaroslav Borovsky/flickr.com
фото: Yaroslav Borovsky/flickr.com

Szefowie Instytutów Pamięci Narodowej Polski i Ukrainy spotkali się w Kijowie

Share Button

W stolicy Ukrainy odbyło się spotkanie szefów IPN Polski i Ukrainy: Wołodymyra Wiatrowycza i Jarosława Szarka, podczas którego omówiono m.in. kwestie legalizacji miejsc pamięci narodowej w obu krajach.

Podczas rozmów ustalono, że na początku czerwca na Ukrainie odbędzie się spotkanie przedstawicieli obu krajów. Ze strony polskiej będzie to IPN i Ministerstwo Kultury, ze strony ukraińskiej: IPN Ukrainy oraz Państwowa Międzyresortowa Komisja ds. pomników uczestników ATO, ofiar wojny i represji politycznych. Podczas tego spotkania ma zostać rozwiązany problem pomników i miejsc pamięci w Polsce i na Ukrainie, tj. ich legalizacji w zgodzie z lokalnymi uregulowaniami.

„Najważniejsze zadanie to dać sygnał polskiemu i ukraińskiemu społeczeństwa, że te kwestie są nadzwyczajnie ważnymi dla obu krajów” – powiedział szef IPN Ukrainy, Wołodymyr Wiatrowycz. IPN Ukrainy proponował kilka lat termu koncepcję legalizacji pomników w obu krajach. Zdaniem W. Wiatrowycza, kwestie te powinny być rozważane na forum międzypaństwowym, a nie władz lokalnych czy organizacji pozarządowych.

Działania Instytutów Pamięci Narodowej są reakcją na przypadki wandalizmu i niszczenia polskich pomników na Ukrainie oraz podobne akty i demontaż pomnika UPA w Hruszowicach w Polsce.

Na podstawie: memory.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Władimir Putin i Siergiej Szojgu / fot. kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58648238

Rosja: częściowa mobilizacja to przyznanie się do porażki przez Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił dziś częściową mobilizację w Rosji z powodu trwającej wojny w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.