wtorek, 18 Maj, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Pomnik UPA w Hruszowicach k. Przemyśla został usunięty
Фото: portalprzemyski.pl
Фото: portalprzemyski.pl

Pomnik UPA w Hruszowicach k. Przemyśla został usunięty

Share Button

26 kwietnia w Hruszowicach (gmina Stubno) dokonano demontażu pomnika poświęconego Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Grupa osób, która dokonała demontażu – najpierw herbu Ukrainy, a następnie całego pomnika przedstawiła się jako „wspólnota rodzin ofiar OUN-UPA”. Przedstawiciele wspomnianych osób twierdzili również, że działania uzgodnili z lokalnymi władzami, jako że pomnik miał zostać postawiony nielegalnie.

Według wójta gminy Stubno, akcja usunięcia pomnika miała charakter „inicjatywy społecznej”, jako że pomnik „psuł wygląd estetyczny cmentarza, był niestabilny i niebezpieczny dla otoczenia”. „Nie boimy się rekacji na te działania ani ze strony ukraińskiej, ani ze strony organizacji skrajnych” – powiedział wójt w komentarzu dla strony portalprzemyski.pl.

Pomnik został ustawiony w 1994 roku w miejscu „symbolicznej mogiły żołnierzy UPA”, w miejscu rzekomego pochówku dwunastu partyzantów tej formacji. W marcu i sierpniu 2014 roku oraz w maju 2015 roku doszło do jego dewastacji.

„Zniszczenie pomnika w Hruszowicach to otwarta prowokacja w przeddzień 70. rocznicy Akcji „Wisła”, co oczywiste w celu odwrócenia uwagi od tej symbolicznej daty” – napisano w oświadczeniu MSZ Ukrainy w związku z faktem demontażu pomnika. „Naszym wspólnym interesem jest spokojnie reagować na tą sytuację na gruncie prawa, aby podobne działania nie powtarzały się” – dodaje ukraiński MSZ.

Na podstawie: facebook.com/pavlo.podobed, facebook.com/geroika, portalprzemyski.pl, facebook.com/kulpamarek, , uk.wikipedia.org, mfa.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. premier.gov.pl

Polska zwołuje spotkanie Grupy V4 wobec działań Rosji

Premier RP Mateusz Morawiecki zainicjował spotkanie krajów Grupy Wyszehradzkiej w związku z działaniami Rosji i …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.