wtorek, 26 wrzesień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / PE przegłosował zniesienie wiz dla Ukraińców
Фото: flickr european parliament
Фото: flickr european parliament

PE przegłosował zniesienie wiz dla Ukraińców

Share Button

W czwartek, 6 kwietnia, Parlament Europejski przegłosował zniesienie wiz dla obywateli Ukrainy podróżujących do krajów Unii Europejskiej.

Decyzję poparło 521 deputowanych PE, 75 było przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu. Przeciwko byli przede wszystkim przedstawiciel grup skrajnie prawicowych.

Poparcie dla reżimu bezwizowego wyrazili przedstawiciele największych grup politycznych Parlamentu Europejskiego podczas debaty, która odbyła się w środę, 5 kwietnia. Podczas debaty, eurodeputowany Michał Boni stwierdził, że każdy kraj, który wykonał warunki porozumienia ma prawo do korzystania z tych przywilejów, co dotyczy również Ukrainy, która spełniła wymagania stawiane przez UE. „To silny sygnał dla obywateli, którzy widzą swój kraj na europejskim szlaku” – powiedział Michał Boni.

„Decyzja jest pozytywna, więc wynik głosowania musi być pozytywnym” – powiedział podczas wczorajszej dyskusji niemiecki eurodeputowany, Johannes von Balen zwracając uwagę, że UE zbyt długo zwlekała z tą decyzją.

Po zaakceptowaniu przez PE decyzja ws. zniesienia wiz musi zostać zaakceptowana przez Radę UE, a następnie podpisana przez przewodniczącego Europarlamentu i przedstawiciela kraju sprawującego prezydencję w UE (obecnie jest to premier Malty). Działania te będą realizowane w maju, po czym po 20 dniach dokument nabierze mocy prawnej.

Zgodnie z przyjętym porozumieniem obywatele Ukrainy będą mogli przebywać na terytorium UE do 90 dni w okresie każdych 180 dni.

Na podstawie: ukrinform.ua, europarl.europa.eu

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Media: prezydent USA obiecał Ukrainie dostawę pocisków ATACMS

Deklaracja taka miała pojawić się podczas spotkania prezydentów USA i Ukrainy w Waszyngtonie. O takiej …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.