sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Przedstawiciele władz Ukrainy zareagowali na atak na konsulat w Łucku
Фото: volynpost.com
Фото: volynpost.com

Przedstawiciele władz Ukrainy zareagowali na atak na konsulat w Łucku

Share Button

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin wyraził swoje oburzenie w związku z ostrzałem budynku konsulatu RP w Łucku.

„To podłość w wykonaniu tych, którzy są przeciwko naszej przyjaźni z Polską. Robimy wszystko, by znaleźc i ukarać winnych” – napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ.

W związku z wydarzeniami w Łucku do polskiego MSZ wezwano ambasadora Ukrainy w Polsce, Andrija Deszczycę. „Nasze przedstawicielstwo w Kijowie również pracuje nad notą protestacyjną do władz Ukrainy” – napisano w oświadczeniu polskiego MSZ, dodając, że strona polska oczekuje jak najszybszego wyjaśnienia sytuacji i zatrzymania sprawców.

Incydent potępił także prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który równocześnie nakazał wzmocnienie ochrony placówek dyplomatycznych i konsularnych na Ukrainie. W podobnym tonie wypowiedziała się współprzewodnicząca grupy ds. relacji z Polską w Radzie Najwyższej Ukrainy, Oksana Jurynets, stwierdzając, że celem tych działań jest doprowadzenie do konfliktu pomiędzy Polakami i Ukraińcami. W jej ocenie, w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą akcji „Wisła” należy oczekiwać aktywizacji prowokatorów.

„Przedstawiciele służb porządkowych powinni przyjrzeć się tym wydarzeniom nie jako odrębnym wypadkom, ale jako systemowym próbom destabilizacji sytuacji w relacjach z naszy zachodni sąsiadem i pogorszenia naszego wizerunku na Zachodzie” – napisał Wołodymyr Wiatrowycz, szef ukraińskiego IPN.

Na podstawie: twitter.com/PavloKlimkin, msz.gov.pl, facebook.com/oksana.yurynets, facebook.com/volodymyr.viatrovych

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Kolejny pakiet pomocy wojskowej Niemiec dla Ukrainy

O przekazaniu pomocy poinformował we wtorek, 21 listopada 2023 roku, składający wizytę w Kijowie minister …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.