piątek, 28 styczeń, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Pożar w składzie amunicji koło Charkowa
Фото: dsns.gov.ua
Фото: dsns.gov.ua

Pożar w składzie amunicji koło Charkowa

Share Button

W nocy ze środy na czwartek doszło do pożaru na terenie składu amunicji Ministerstwa Obrony Ukrainy w obwodzie charkowskim, w pobliżu miasta Bałakija. Zdaniem przedstawicieli Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych pożar może być efektem celowego działania i aktu dywersji.

Pożar spowodował detonację pocisków artyleryjskich i czołgowych (o kalibrze 125 i 152 mm) i choć jest w większości ograniczony do terenu składu, ze względów bezpieczeństwa ewakuowano okolicznych mieszkańców, wstrzymano także ruch pociągów w promieniu 5 km, a następnie 10 km od składu amunicji. 2 osoby zostały ranne.

W związku z podejrzeniami o możliwy akt dywersji, który mógł być przyczyną pożaru wzmocniono ochronę najbliższego odcinka granicy ukraińsko-rosyjskiej jak również pozostałych w obwodach: czernihowskim, sumskim i ługańskim. Według niepotwierdzonych informacji do wzniecenia pożaru mógł zostać użyty niewielki bezzałogowiec (dron).

Działania gaśnicze koordynuje grupa operacyjna Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w Charkowie. Do akcji przygotowane są m.in. dwa pociągi gaśniczne. W sprawie dochodzenie prowadzi Policja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Całkowita powierzchnia składu amunicji to 368 ha, a szacunkowa ilość przechowywanych tam pocisków – 138 tys. ton.

Na podstawie: dsns.gov.ua, mil.gov.ua, facebook.com/MatiosAnatolii, facebook.com/volodymyrgroysman, dpsu.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. president.gov.ua

26 stycznia odbędzie się spotkanie w „formacie normandzkim”

W rozmowach wezmą udział doradcy do spraw politycznych z Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy. Według …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.