czwartek, 30 maj, 2024
pluken
Home / Wiadomości / Polsko-ukraiński film dokumentalny zdobył nagrodę na festiwalu w Amsterdamie
Джерело: facebook.com/whenwillthiswindstop
Джерело: facebook.com/whenwillthiswindstop

Polsko-ukraiński film dokumentalny zdobył nagrodę na festiwalu w Amsterdamie

Share Button

Film dokumentalny pt. „Kiedy ten wiatr ucichnie”, nakręcony przez artystów z Polski i Ukrainy zdobył nagrodę w kategorii „Najlepszy studencki film dokumentalny” na największym na świecie festiwalu filmów dokumentalnych IDFA, który corocznie odbywa się w Amsterdamie.

To pierwszy sukces tego formatu, jaki udało się osiągnąć artystom z Ukrainy (reżyser i operator są obywatelami Ukrainy) na imprezie tej rangi.

Film opowiada o rodzinie Tatarów Krymskich, która żyje na okupowanym Półwyspie. Przedstawia cztery historie mówiące o trudnościach, z jakimi spotykają się członkowie rodziny, zmuszeni do życia pod presją reżimu, choć kwestie polityczne nie są głównym motywem produkcji. Mimo tego, pojawiają się odniesienia zarówno do II wojny światowej i wysiedlenia Tatarów Krymskich, które miało miejsce w 1944 roku jak i do aktualnych wydarzeń, związanych z rosyjską agresją na Półwysep Krymski i aneksją z 2014 roku.

„To uniwersalna historia o relacjach pomiędzy ludźmi, o miłości pomiędzy ludźmi” – mówi reżyserka jednej z przedstawianych historii, Alena Astrid.

„Doskonale rozumiem, że za pomocą kina można pokazać swój kraj całemu światu. Zaczynając poszukiwania tematu filmu tuż po Majdanie, nikt z nas nie sądził, że tak trudno będzie pokazać tak prostą, zdawałoby się, historię. Nie o wszystkim można mówić, jako że Krym nadal jest pod okupacją, a nasi bohaterowie nadal tam mieszkają” – mówi reżyser, Taras Droń.

Nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro autorzy zamierzają przekazać rodzinom Tatarów Krymskich, których artyści uważają za główne natchnienie do pracy. Jak na razie film można oglądać na festiwalach, trwają jednak prace nad jego projekcjami w kinach na Ukrainie.

Na podstawie: facebook.com/whenwillthiswindstop, idfa.nl, facebook.com/Taрас Дронь

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua/Getty Images

Ukraina otrzymała nową dostawę pocisków Patriot

O przekazaniu pomocy poinformował rząd Hiszpanii. Pociski miały zostać przekazane przez Hiszpanię oraz inne kraje …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.