piątek, 20 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Grupa polskich instruktorów wróciła z Ukrainy
Fot. plut. Adam Lewkowski, kpr. Krzysztof Wiraszka/ polska-zbrojna.pl
Fot. plut. Adam Lewkowski, kpr. Krzysztof Wiraszka/ polska-zbrojna.pl

Grupa polskich instruktorów wróciła z Ukrainy

Share Button

36 polskich żołnierzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej od października prowadziło szkolenia na poligonie w Jaworowie k. Lwowa. Uczestniczyli w nich żołnierze ukraińskiej 80 Brygady Wojsk Powietrznodesantowych.

W programie szkoleń znalazły się zajęcia z maskowania, patrolowania, obrony i natarcia w zgodzie ze standardami NATO. Omawiano także kwestie związane z realizacją szkolenia sztabowego, obrony przeciwlotniczej, użycia ciężkich karabinów maszynowych oraz artylerii.

„Żołnierze ukraińscy byli bardzo zaangażowani, nie zdarzyło się, aby trzeba było im coś powtarzać. Życzyłbym sobie takiej motywacji u polskich żołnierzy” – powiedział plut. Adam Lewkowski, instruktor z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Ćwiczenia były prowadzone na różnych szczeblach: od drużyny do batalionu, włącznie z finalnym, kilkudniowym sprawdzianem gotowości do działań.

„Staraliśmy się im uświadomić, że najważniejsza jest jakość wyszkolenia żołnierzy, a nie ich liczba” – dodał plut. Adam Lewkowski. Większość z kursantów posiadała już doświadczenie z udziału w walkach na Donbasie.

W ramach grupy szkoleniowej, w ramach której działali polscy żołnierze działają także instruktorzy z USA, Kanady, Litwy, Danii i Wielkiej Brytanii.

Wcześniej na Ukrainie przebywała grupa polskich instruktorów z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. Kolejna grupa instruktorów z tej samej jednostki wyjedzie na Ukrainę w styczniu 2017 roku.

Na podstawie: polska-zbrojna.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

UE omówi nowy format współpracy otwarty także dla Ukrainy

O planach powołania nowej formuły współpracy poinformował przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel. „Istnieje geopolityczna wspólnota, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.