wtorek, 24 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Zakończono prace nad montażem nowego sarkofagu nad reaktorem w Czarnobylu
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський
Фото: POLUKR.NET / Андрій Поліковський

Zakończono prace nad montażem nowego sarkofagu nad reaktorem w Czarnobylu

Share Button

29 listopada zakończył się proces nasuwania nowego sarkofagu dla reaktora nr 4 Elektrowni Atomowej w Czarnobylu, zniszczonego podczas katastrofy 26 kwietnia 1986 roku.

W ceremonii zakończenia prac wziął udział m.in. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który podziękował za wysiłek na rzecz budowy instalacji przedstawicielom 28 krajów-donorów, które udzieliły pomocy w budowie łączną sumą 1,417 mld euro. W pracach uczestniczyło ponad 28 tysięcy osób z 40 krajów świata.

„30 lat temu w Czarnobylu miała miejsce największa katastrofa jądrowa na świecie. 30 lat temu dziesiątki i setki tysięcy bohaterów zrobiło wszystko, by ochronić świat przed skutkami wybuchu (…) Ukraina i świat powinny utrzymać jedność i solidarność by nadal chronić świat przed zagrożeniem nuklearnym” – powiedział Petro Poroszenko.

Projekt sarkofagu został przygotowany w 2002 roku, a jego budowa rozpoczęła się formalnie w roku 2007 od podpisania dokumentów. Prace ruszyły trzy lata później. Powstały sarkofag jest największą na świecie ruchomą konstrukcją naziemną o masie 36200 ton, wysokości 110 i długości 165 metrów. Ma na celu zapobieganie wyciekom radioaktywnym, a także stworzenie warunków dla demontażu pierwszego sarkofagu w dłuższym okresie czasu. Ma być wykorzystywany przez co najmniej 100 lat.

Na podstawie: president.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. prezydent.pl

Andrzej Duda: najlepsze zakończenie wojny to zwycięstwo Ukrainy

Prezydent RP odniósł się do toczącego się konfliktu w wywiadzie dla dziennika Polska the Times …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.