poniedziałek, 6 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina świętuje trzecią rocznicę rozpoczęcia protestów „Rewolucji Godności”
Фото: uk.wikipedia.org/ Evgeny Feldman
Фото: uk.wikipedia.org/ Evgeny Feldman

Ukraina świętuje trzecią rocznicę rozpoczęcia protestów „Rewolucji Godności”

Share Button

W trzecią rocznicę rozpoczęcia „Rewolucji Godności” i dwunastą „Pomarańczowej Rewolucji” na Ukrainie odbędzie się ponad 400 różnych imprez masowych, w których ma wziąć udział ok. 65-70 tys. osób. Porządku pilnować będzie 18 tys. funkcjonariuszy Policji i innych służb mundurowych – informuje MSW Ukrainy.

W Kijowie już od rana wstrzymano ruch w centralnej części miasta, a porządku pilnuje 6 tys. policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej Ukrainy.

Wśród zaplanowanych wydarzeń znajdują sie m.in. wystawa przygotowana przez Narodowy Kompleks Bohaterów „Niebieskiej Sotni” – Narodowe Muzeum Rewolucji Godności, Ukraiński IPN i Ukraińksi Dom pt. „Nasi bohaterowie” – poświęcona stuleciu ukraińskich rewolucji, gdzie przedstawione zostaną rekonstrukcje dotyczące uczestników kolejnych zrywów rewolucyjnych: od Strzelców Siczowych do uczestników protestów na Majdanie. Wystawa ma być prezentowana na Ukrainie i za granicą.

Ponadto, Ukraiński IPN zaprezentuje książkę pt. „Majdan w pierwszej osobie. Sztuka na barykadach” – drugie wydanie zbioru osobistych wspomnień uczestników protestów. Planowane są także projekcje filmów oraz wcześniej niepublikowanych fotografii dotyczących wydarzeń na kijowskim Majdanie.

Główne obchody rocznicowe mają rozpocząć się o godzinie 17.00 w centrum Kijowa.

Dzień Godności i Wolności, ustanowiony dekretem prezydenckim z 13 listopada 2014 roku, jest obchodzony 21 listopada w rocznicę początku dwóch rewolucji: Pomarańczowej (2004) i Rewolucji Godności (2013), jako kontynuacja święta „Dnia Wolności”, obchodzonego w latach 2005-2011 w rocznicę Pomarańczowej Rewolucji, skasowanego za rządów Wiktora Janukowycza.

Na podstawie: memory.gov.ua, npu.gov.ua, kievcity.gov.ua, facebook.com/Добровольчий Рух ОУН, mvs.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Stoltenberg: Rosja szykuje nową ofensywę

Sekretarz generalny NATO ocenił zamiary FR podcza wystąpienia w trakcie wizyty w Korei Poludniowej „Rosja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.