sobota, 2 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / LITPOLUKRBRIG bierze udział w ćwiczeniu MAPLE ARCH-2016
Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

LITPOLUKRBRIG bierze udział w ćwiczeniu MAPLE ARCH-2016

Share Button

Żołnierze Brygady Litewsko-Polsko-Ukraińskiej LITPOLUKRBRIG wraz z przedstawicielami afiliowanych jednostek oraz instruktorami armii kanadyjskiej rozpoczęli w dniu 07.11.2016 roku udział w ćwiczeniu pod kryptonimem MAPLE ARCH-16. Manewry odbywają się w Międzynarodowym Centrum Szkolenia Misji Pokojowych i Bezpieczeństwa (IPSC – International Peacekeeping and Security Center) na Ukrainie.

Ceremonia otwarcia ćwiczenia miała miejsce na głównym placu musztry ośrodka mieszczącego się niedaleko miejscowości Starzyska (obwód lwowski). W tegorocznej edycji ćwiczenia MAPLE ARCH bierze udział ponad 200 żołnierzy z Polski, Litwy, Ukrainy i Kanady ćwiczących elementy działania w ramach misji stabilizacyjnej. Przez następne dwa tygodnie żołnierze dowództwa LITPOLUKRBRIG będą szkolili się w zakresie prowadzenia procesu dowodzenia, a także sprawdzali przygotowanie ukraińskiego batalionu z 80 Brygady Powietrznodesantowej do realizacji zadań utrzymania pokoju.

Ponadto, w trakcie ćwiczenia zostanie sprawdzone współdziałanie oficerów sztabów jednostek afiliowanych do LITPOLUKRBRIG: litewskiego Batalionu Zmechanizowanego im. Wielkiej Księżnej Biruty, 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej z Jarosławia, Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady oraz Batalionu Logistycznego 21 BSP i 16 Batalionu Inżynieryjnego z Niska.

Zastępca Szefa Sztabu ds. operacyjnych LITPOLUKRBRIG ppłk Dariusz Czekaj powiedział: „To ćwiczenie wzmocni współpracę z naszymi kanadyjskimi partnerami i wskaże kierunki działania w realizacji zadań utrzymania pokoju. Dodatkowo, instruktorzy z Kanady wspierają nas w zacieśnieniu współpracy pomiędzy Dowództwem Wielonarodowej Brygady a jednostkami afiliowanymi. W trakcie ćwiczenia na stanowisku dowodzenia będziemy mogli pogłębiać wiedzę i doświadczenie, a to zaowocuje osiągnięciem pełnej gotowości operacyjnej”.

Ołeksandr Gain

Źródło: Biuro Prasowe LITPOLUKRBRIG

maple-arch-16-1 maple-arch-16-5

maple-arch-16-3

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.