czwartek, 30 czerwiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Rosja przerzuciła na Krym systemy obrony wybrzeża
Fot. pinterest.com
Fot. pinterest.com

Rosja przerzuciła na Krym systemy obrony wybrzeża

Share Button

Według doniesień ukraińskich mediów Rosja przerzuciła na terytorium Półwyspu Krymskiego systemy obrony wybrzeża: kompleksy rakietowe „Bastion-P” oraz działa obrony wybrzeża A-222 „Bereg” (pol. „Brzeg”).

Jak wynika z przedstawionego nagrania wideo systemy rakietowe i artyleryjskie zostały dostarczone z wykorzystaniem przeprawy promowej w Cieśninie Kerczeńskiej (zarejestrowane na wideo poniżej).

„Bastion-P” to zestaw rakietowy ziemia-woda, wyposażony w lądową wersję pocisków rakietowych P-800 Jachont/Onyx, zdolnych do atakowania celów nawodnych na dystanie do 450-500 km. Masa głowicy bojowej pocisku, w zależności do wersji to 200 lub 300 kg. Systemy „Bastion-P” zostały rozmieszczone na Krymie jeszcze w marcu 2014 roku. Jedna bateria to 4 wozy z rakietami oraz pojazdy dowodzenia, łączności i radary.

A-222 „Bereg” to działo przeznaczone do obrony wybrzeża o kalibrze 130 mm, zamontowane na ośmiokołowym podwoziu MAZ-543. Efektywy zasięg ognia to ok. 22 km. Systemy te znajdują się na wyposażeniu 40 Brygady Artylerii w Noworosyjsku, jak dotąd jednak nie były obserwowane na anektowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim. Jedna bateria to 6 wozów artyleryjskich oraz wozy dowodzenia i kierowania ogniem.

Na podstawie: pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.