środa, 10 sierpień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Prezydent Ukrainy spotkał się z wiceprezydentem USA i prezydentem Turcji
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy spotkał się z wiceprezydentem USA i prezydentem Turcji

Share Button

Petro Poroszenko, przebywający z wizytą w Nowym Jorku, gdzie trwa obecnie posiedzenie 71. Zgromadzenia Ogólnego ONZ spotkał się m.in. z wiceprezydentem USA i prezydentem Turcji.

Głównym tematem rozmów Poroszenki i Joe Bidena była sytuacja na Donbasie oraz stan realizacji porozumień z Mińska. Prezydent Ukrainy podziękował za wsparcie ze strony USA, w tym dotyczące wzmocnienia sankcji wobec Rosji, jak również zwrócił uwagę na wagę wsparcia ze strony MFW dla Ukrainy w ramach tzw. trzeciej transzy środków finansowych pomocy makroekonomicznej. Z kolei Joe Biden poinformował o gotowości USA do udzielenia kolejnych gwarancji finansowych w wysokości 1 mld dolarów, pod warunkiem spełnienia przez Kijów postawionych wymogów.

Z kolei rozmowy z prezydentem Turcji Recepem Erdoganem dotyczyły kwestii współpracy strategicznej i wykonania przyjętych porozumień, jak również liberalizacji handlowej i możliwości udziału tureckich firm w procesie prywatyzacji na Ukrainie. Turcja pozostaje na swoim stanowisku co do nieuznania rosyjskiej aneksji Krymu i potępia naruszenia praw Tatarów Krymskich przez Rosję – stwierdził prezydent Turcji.

ukraina_turcja

Petro Poroszenko odbył także spotkania z prezydentami Chorwacji, Łotwy i Argentyny.

W kontekście sytuacji na Ukrainie istotnym było także wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, który stwierdził, że „zmiany, jakie zaszły na Ukrainie nie były spowodowane jakąś zagraniczną intrygą, ale brakiem zgody obywateli Ukrainy na nielegalne działania ich rządu”.

Na podstawie: president.gov.ua, pravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Brytyjski wywiad: Rosja nie jest w stanie prowadzić działań na kilku odcinkach jednocześnie

Według raportu brytyjskich służb wywiadowczych, rosyjskie dowództwo wojskowe stoi przed dylematem co do priorytetów działań …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.