niedziela, 4 grudzień, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Leszek Balcerowicz: Ukraina ma ostatnią szansę na reformy
Fot. unn.com.ua
Fot. unn.com.ua

Leszek Balcerowicz: Ukraina ma ostatnią szansę na reformy

Share Button

Zdaniem Leszka Balcerowicza, współprzewodniczącego grupy zagranicznych doradców, zajmujących się przygotowywaniem propozycji reform na Ukrainie, kończy się czas, jakie władze w Kijowie mogą przeznaczyć na reformy.

„Przygotowujemy rekomendacje dla wszystkich struktur władzy na Ukrainie – prezydenta, premiera, Rady Najwyższej. Staramy się, by nasza ekspertyza była gotowa tak szybko, jak jest to możliwe, aby nie było za późno” – powiedział Balcerowicz w wywiadzie dla „Ekonomicznej Prawdy”. Na pakiet reform składają się działania w sferze decentralizacji, wdrożenia e-administracji, reformy prokuratury i sądów, systemu finansów publicznych oraz działań antykorupcyjnych. Ich zasadnicznym cele jest ustabilizowanie sytuacji gospodarczej i wzrostu PKB na Ukrainie.

„To ostatni rok na wprowadzenie zasadnicznych reform. Trzeba je wdrażać szybko i spójnie. Jak to będzie wyglądało – pokażą najbliższe dwa miesiące” – podkreślił Leszek Balcerowicz. Pozytywnie ocenił działania, jakie w ciągu pierwszych dwóch lat po zmianie władzy przeprowadzili Natalia Jaresko (minister finansów) i premier Arsenij Jaceniuk – w jego ocenie pomogły ona ustabilizować sytuację gospodarczą oraz uchroniły system bankowy przed upadkiem. Zwrócił także uwagę na konieczność pogłębienia działań deregulacyjnych i reform w dużych przedsiębiorstwach państwowych takich jak „Naftohaz”.

Grupa doradców strategicznych składa się z 10 osób, a jej drugim współprzewodniczącym jest Iwan Miklosz ze Słowacji.

Na podstawie: epravda.com.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. pravda.com.ua

Ukraina powraca także instytucjonalnie do Chersonia

11 listopada Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Chersoń spod okupacji rosyjskiej. Armia rosyjska pod naciskiem …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.