niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Stoltenberg: Potwierdzamy wsparcie NATO dla Ukrainy
Na zdj. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2014-19) i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg // Fot. hromadske.ua
Na zdj. prezydent Ukrainy Petro Poroszenko (2014-19) i sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg // Fot. hromadske.ua

Stoltenberg: Potwierdzamy wsparcie NATO dla Ukrainy

Share Button

W Warszawie zakończyło się posiedzenie Komisji NATO-Ukraina. W konferencji prasowej po spotkaniu wzięli udział sekretarz generalny NATO i prezydent Ukrainy.

„Potwierdzamy wsparcie NATO dla Ukrainy, popieramy plany w zakresie reform i suwernność Ukrainy. Nie uznamy też nielegalnej aneksji Krymu i destabilizacji, do jakiej Rosja doprowadziła na wschodzie Ukrainy” – powiedział Jens Stoltenberg.

„Dziękuję za rozmowy prowadzone w atmosferze solidarności Sojuszu z Ukrainą” – powiedział prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Zapowiedział kontynuowanie reform sił zbrojnych w celu osiągnięcia do 2020 roku interoperacyjności Sił Zbrojnych Ukrainy z wojskami Sojuszu. Zwiększyć ma się także liczba doradców i instruktorów z krajów Paktu prowadzących szkolenia na Ukrainie.

„Nasze wzajemne relacje są unikalne: szkoląc nas, NATO także się uczy i staje silniejszym” – skomentował minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin.

Umowa, jaka została podpisana podczas szczytu NATO w Warszawie obejmuje współpracę pomiędzy NATO a Ukrainą w 40 różnych dziedzinach, zarówno na mocy umów wielostronnych jak i bilateralnych z poszczególnymi państwami Sojuszu. Znajdą się wśród nich m.in. kwestie związane z zagrożeniami hybrydowymi.

W deklaracji znalazł się także zapis o tym, że „drzwi do NATO pozostają otwarte”.

Na podstawie: unian.net, president.gov.ua,

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.