niedziela, 3 lipiec, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Parubij: nie mamy lepszych przyjaciół niż Polska i Litwa
Андрій Парубій, Станіслав Карчевський і Лорета Граужинєнє. Фото: rada.gov.ua
Андрій Парубій, Станіслав Карчевський і Лорета Граужинєнє. Фото: rada.gov.ua

Parubij: nie mamy lepszych przyjaciół niż Polska i Litwa

Share Button

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Andrij Parubij podczas spotkania z marszałkiem Sejmu Litwy Loretą Graužinienė, marszałkiem Senatu RP Stanisławem Karczewskim i członkami prezydium Międzyparlamentarnej Izby złożonej z przedstawicieli trzech krajów stwierdził, że wsparcie, jak Polska i Litwa udzielają Ukrainie jest wielkim i ważnym dla Kijowa.

Uczestnicy spotkania omówili kwestie współpracy trójstronnej, m.in. w obszarze przeprowadzenia reform, rozwoju demokracji i walki z korupcją. W obradach bierze udział po 10 deputowanych do parlamentów każdego z krajów.

„Ukraina idzie drogą demokracji i reform, chociaż na pewno nie tak szybko, jak chcieliby nasi partnerzy” – powiedział Parubij. Stwierdził również konieczność zacieśnienia współpracy trzech krajów. Ma ona podstawy historyczne i duży potencjał dalszego rozwoju w sferze gospodarczej i bezpieczeństwa, także w kontekście współpracy bałtycko-czarnomorskiej.

parubij_senat2

Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski stwierdził, że Ukraina powinna uczyć się na polskich doświadczeniach. „Reformy w Polsce odbyły się zbyt szybko. Możemy być przykładem popełnionych błędów” – powiedział Karczewski. „Jak nigdy aktualną jest solidarność krajów europejskich wobec walki z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną” – dodał marszałek.

parubij_senat3

Z kolei marszałek Sejmu Litwy zwróciła uwagę na konieczność wsparcia dla żołnierzy ATO oraz ich rodzin, także na poziomie działań państwa. Wyraziła również nadzieję na jak najszybsze wprowadzenie reżimu bezwizowego w ruchu z Ukrainą.

Na podstawie: rada.gov.ua

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej

O decyzji Rady Europejskiej poinformował jej przewodniczący, Charles Michel Równolegle z Ukrainą status kandydata do …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.