piątek, 20 maj, 2022
pluken
Home / Wiadomości / Jurij Łucenko został prokuratorem generalnym Ukrainy
Юрій Луценко - Генеральний прокурор України. Фото: Андрій Поліковський
Юрій Луценко - Генеральний прокурор України. Фото: Андрій Поліковський

Jurij Łucenko został prokuratorem generalnym Ukrainy

Share Button

Rada Najwyższa Ukrainy zgodziła się wyznaczyć na wniosek prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki Jurija Łucenko a stanowisko prokuratora generalnego Ukrainy. Za przyjęciem wniosku głosowało 264 deputowanych.

Wkrótce po głosowaniu i podpisaniu dokumentu przez prezydenta, Jurij Łucenko złożył ślubowanie i formalnie objął stanowisko, co jest równoznaczne z jego rezygnacją z mandatu deputowanego.

Dla realizacji procedury mianowania konieczne było wcześniejsze przyjęcie poprawki do ustawy, która pozwala na zajmowanie stanowiska osobom, które nie posiadają wyksztacenia prawniczego, co spotkało się z krytyką części deputowanych.

Jurij Łucenko urodził się w 1964 roku. Był deputowanym Rady Najwyższej IV, VI i VIII kadencji, a także ministrem spraw wewnętrznych m.in. w rządzie Julii Tymoszenko. W 2012 roku został skazany na 4 lata pozbawienia wolności – w marcu 2014 roku sąd dokonał kasacji wyroku, uznając, iż Łucenko był więźniem politycznym w czasie rządów Wiktora Janukowycza.

Na podstawie: iportal.rada.gov.ua, uk.wikipedia.org

Share Button

Czytaj również

Fot. Reuters

Obrońcy huty Azowstal zostali ewakuowani na tereny tymczasowo okupowane przez Kreml – Prokurator Generalny Rosji chce ich osądzenia

Kolejna trudna noc dla Ukrainy. Ukraińskich wojskowych, którzy bronili huty Azowstal w Mariupolu, wywieziono z …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.