sobota, 2 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Ołeksandr Turczynow z wizytą w Polsce
Фото: turchynov.com
Фото: turchynov.com

Ołeksandr Turczynow z wizytą w Polsce

Share Button
Fot. turchynov.com
Fot. turchynov.com

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwrócił się z do polskich władz z apelem o poparcie sankcji wobec Rosji w związku z nielegalnym przetrzymywaniem przez Rosję Nadii Sawczenko i innych obywateli Ukrainy.

Szef RNBiO podczas wizyty w Polsce w dniach 14-15 kwietnia spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, z marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu – Stanisławem Karczewskim, a także z ministerem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim. Podczas rozmów omówiono kwestie dotyczące relacji dwustronnych jak i związane z wprowadzeniem reżimu bezwizowego dla obywateli Ukrainy przez UE.

Prezydent RP podczas spotkania stwierdził, że „Polska była i jest sojusznikiem Ukrainy”, a także potępił rosyjską agresję i zapowiedział poparcie Polski dla utrzymania sankcji do momentu opuszczenia przez Rosję okupowanych terytriów.

Ołeksandr Turcznynow spotkał się także z ministrem obrony RP Antonim Macierewiczem, szefem BBN Pawłem Solochem i ministrem koordynatorem służb specjalnych, Mariuszem Kamińskim (na zdj.). Podczas spotkania omówiono sytuację na wschodzie Ukrainy i działania Rosji w ramach konfiktu na Donbasie, a także kwestie reformowania sektora bezpieczeństwa Ukrainy, funkcjonowania brygady litewsko-polsko-ukraińskiej i kwestie współpracy dwustronnej.

Szef RNBiO odwiedził także Sztab Generalny Wojska Polskiego oraz Jednostkę Wojskową GROM.

Na podstawie: turchynov.com

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.