niedziela, 3 grudzień, 2023
pluken
Home / Wiadomości / Prezydenci Polski i Ukrainy spotkają się w Waszyngtonie
фото: president.gov.ua
фото: president.gov.ua

Prezydenci Polski i Ukrainy spotkają się w Waszyngtonie

Share Button
Fot. president.gov.ua
Fot. president.gov.ua

Petro Poroszenko i Andrzej Duda spotkają się w Waszyngtonie, gdzie 1 kwietnia wezmą udział w szczycie dot. bezpieczeństwa nuklearnego.

Ponadto, ukraiński prezydent ma spotkać się z wiceprezydentem USA Joe Bidenem, a także z sekretarzami ds. handlu i finansów, jak również z przedstawicielami koncernów zbrojeniowych. Z kolei Andrzej Duda ma w planach spotkania także z prezydentami Gruzji i Turcji.

Podczas spotkania z przedstawicielami uczelni wyższych prezydent RP zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu, a także na znaczenie prawa międzynarodowego dla utrzymania pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. „Możemy zobaczyć co dzieje się we wschodniej Ukrainie czy Syrii, gdzie miejsce prawa zajęło prawo siły. Musimy się temu przeciwstawiń” – powiedział Andrzej Duda.

Polski prezydent dodał, że Polska nie chce izolować Rosji i dba o dobre relacje ze wszystkimi sąsiadmi, także z Moskwą, jednak dialog musi opierać się na poszanowaniu prawa.

Odnosząc się do planowanego na lipiec 2016 roku w Warszawie szczytu NATO prezydent Andrzej Duda stwierdził, że będzie to dla Sojuszu okazja do potwierdzenia swoich zobowiązań.

Na podstawie: president.gov.ua, president.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. Flickr/Петро Порошенко

Komisja Europejska rekomenduje rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą

Według KE, Ukraina wykonała 90% rekomendacji, co uzasadnia rozpoczęcie rozmów Równocześnie, według oceny Komisji Europejskiej, …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.