piątek, 1 lipiec, 2022
pluken
Home / Wywiady / Mychajło Hałuszczak: Najważniejsze, co mogę zaproponować wyborcom to mój czas
Fot. facebook.com/m.halushchak
Fot. facebook.com/m.halushchak

Mychajło Hałuszczak: Najważniejsze, co mogę zaproponować wyborcom to mój czas

Share Button
Fot. facebook.com/m.halushchak
Fot. facebook.com/m.halushchak

Z Mychajło Hałuszczakiem, kandydatem do rady obwodowej obwodu lwowskiego z partii „Swoboda” rozmawia Dariusz Materniak.

Jakie są główne punkty Pana programu wyborczego?

W ostatnim czasie można zaobserwować następującą tendencję: programy większości partii są niemal jednakowe: każdy mówi o tym, że chce coś zmienić i zrobić coś dla wyborców. Faktycznie większość z tych obietnic pozostaje niezrealizowana, a praca polityka po wyborach wygląda inaczej, niż było to zapowiadane. Moim zdaniem, to co mogę zaproponować ludziom, moim wyborcom to mój czas – to, co jest najcenniejszym dla każdego człowieka. Najważniejszym dla każdego polityka powinien być kontakt z jego wyborcami, z ludźmi, którzy go wybrali i których on reprezentuje.

Jakie konkretne zmiany powinny zajść w Mikołajowie, rejonie z którego Pan kandyduje?

To niewielkie miasto oraz kilka otaczających je wiosek. Dla lokalnej społeczności, wśród której jest wielu rolników ważne są kwestie związane z produkcją żywności, zwłaszcza z cenami sprzedawanych przez nich produktów rolnych – chodzi o to, by rolnik otrzymywał uczciwą zapłatę za swoją pracę, a nie by był zmuszony sprzedawać za minimalne stawki. Są też inne problemy, związane z kwestiami własności ziemi, jawności obrotu gruntami i wynikającymi z tego procesu problemami. Wiele miejscowości potrzebuje także inwestycji komunalnych takich jak kanalizacja czy remonty dróg, a także gospodarka odpadami. Jest dużo spraw, które wymagają uwagi i jak już powiedziałem – podstawą jest komunikacja i kontakt z wyborcami. Dzięki temu, gdy wiadomo co jest dla danej społeczności najważniejsze, możliwe jest poszukiwanie rozwiązań.

Jak można rozwiązać jeden z najpoważniejszych obecnie problemów Ukrainy jakim jest korupcja?

Ukraina posiada dobre warunki dla zagranicznych inwestycji, jednak nie raz już zdarzało się, że wobec zagrożenia korupcją inwestorzy wycofywali się z naszego kraju. Zdarzało się to także na szczeblu lokalnym, gdy politycy i urzędnicy domagali się łapówek od zagranicznych partnerów. Niestety, nadal wielu ludzi uważna pełnione funkcje nie za okazję do prowadzenia przypisanej danemu stanowisku działalności, ale jako szansę na dodatkowe przychody finansowe i korupcja nadal kwitnie. System jest „zaprogramowany” w taki sposób, że nawet jeśli ktoś nie chce dawać łapówek, to bywa, że jest zmuszony je dawać. Problem dotyczy wielu sfer, także systemu zamówień publicznych: według niektórych źródeł codziennie Ukraina traci z tego tytułu taką sumę pieniędzy, jaką pochłaniają działania wojenne w Donbasie. Sposoby na walkę z tym zjawiskiem są dość oczywiste: przede wszystkim odpowiednie uregulowania prawne, które będą wykonywane przez sądy.

Walka z korupcją to jedno, druga spraw to reformy. Jakie Pana zdaniem są obecnie najważniejsze?

Przede wszystkim te, które dotyczą sfery prawnej, jako że ma ona największy wpływ na funkcjonowanie państwa i jego struktur. Konieczne jest wprowadzenie modelu rządów prawa. Istotne znaczenie ma realizowana aktualnie reforma Policji, zwłaszcza powstanie Policji Patrolowej. Trzeba jednak rozumieć, że choć ta reforma jest ważna, bo jej skutki bezpośrednio odczuwają obywatele, to w przypadku zatrzymania tego czy innego przestępcy przez Policję i tak zasadnicze decyzje podejmuje sąd. Dlatego reforma w systemie sądownictwa i prokuratury jest tak ważna. To co dzieje się teraz, to maleńkie kroki, które jednak nie obejmują jak na razie całości problemu.

Czy na Ukrainie, zwłaszcza wśród polityków różnych opcji, jest wola prowadzenia reform?

Wydaje się, ze nie wszyscy uświadamiają sobie wagę problemu. W wojnie jaka toczy się w Donbasie wielu ludzi straciło swoich bliskich – i można zadać pytanie, może naiwne: czy za taką Ukrainę ci ludzie oddali swoje życie? Wydaje się, że wielu polityków tego nie rozumie i nie uświadamia sobie znaczenia stojących przed nimi zadań. Mimo Rewolucji i późniejszych wydarzeń, wielu ludzi pozostało takimi, jak byli przed Majdanem. Politycy często nie nadążają za zmianami, jakie zachodzą w społeczeństwie i jego ewolucją.

Jak ocenia Pan nowy kodeks wyborczy?

Aktualnie obowiązująca ustawa o wyborach została napisana pod potrzeby dużych partii politycznych. Utrudnia kandydowanie mniejszym partiom i praktycznie uniemożliwia to niezależnym kandydatom. Wysoki próg wyborczy ma podobne działanie, którego celem jest wyeliminowanie mniejszych sił politycznych, także na szczeblu lokalnym.

Jak odnosicie się do współpracy z Polską na szczeblu lokalnym?

Wiemy, że warto korzystać z polskich i europejskich doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarki komunalnej na szczeblu lokalnym, także szukać inwestorów zagranicznych na szczeblu lokalnym i regionalnym. Warto jednak, by zmieniła się formuła tej współpracy i aby politycy wyjeżdżający na szkolenia do krajów Unii Europejskiej rzeczywiście spędzali tam czas na zdobywaniu nowych umiejętności.

Dziękuję za rozmowę.

Share Button

Czytaj również

o.jurynes

Oksana Jurynets: Współpraca sąsiedzka powinna być podstawą naszej polityki

Rozmowa z Oksaną Jurynets, b. deputowaną do Rady Najwyższej Ukrainy, wykładowcą Politechniki Lwowskiej. Jak ocenia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.