poniedziałek, 6 luty, 2023
pluken
Home / Wiadomości / W Kijowie rozpoczęła się wystawa „Broń i bezpieczeństwo 2015”
Fot. defense-ua.com
Fot. defense-ua.com

W Kijowie rozpoczęła się wystawa „Broń i bezpieczeństwo 2015”

Share Button
Fot. defense-ua.com
Fot. defense-ua.com

Wczoraj, 22 września w Międzynarodowym Centrum Wystawienniczym w Kijowie rozpoczęła się XII Międzynarodowa wystawa „Broń i bezpieczeństwo 2015”. Potrwa do 25 września br.

Ze względu na to, że wystawa odbywa się w czasie, gdy trwa zbrojna agresja Rosji przeciw Ukrainie, główną część wystawy poświęcono potrzebom współczesnych typów uzbrojenia i wyposażenia dla Sił Zbrojnych Ukrainy, Gwardii Narodowej i innych struktur siłowych. Pojawiły się jednak także stałe elementy znane z wcześniejszych edycji.

W tym roku wystawa odbywa się w dwóch częściach: „Uzbrojenie i technika wojskowa dla armii i organów porządku publicznego” oraz „Broń dla osób cywilnych”. Równolegle odbywa się również konferencja na temat rozwoju uzbrojenia.

W pierwszej części przedstawione zostały typy uzbrojenia i wyposażenia dla pojedynczego żołnierza (broń strzelecka, amunicja, optyka, systemy łączności, ochrony, logistyki, itp.), a także dla wojsk lądowych (uzbrojenie rakietowe i artyleryjskie, sprzęt pancerny, samoloty bezzałogowe, systemy zwiadowcze, pojazdy, sprzęt inżynieryjny i topograficzny), służb porządkowych (systemu do działań poszukiwawczych, działań operacyjno-technicznych, techniki kryminalistycznej), dla ochrony granic (pojazdy i systemy obserwacji oraz łączności i dowodzenia), lotnictwa (samoloty, śmigłowce, uzbrojenie lotnicze, samoloty szkolne, symulatory i systemy obrony przeciwlotniczej).

Wśród broni dla osób cywilnych znalazły się m.in. broń myśliwska, amunicja, broń do samoobrony, broń historyczna, systemy łączności, GPS i tym podobne.

XII Międzynarodowa wystawa „Broń i bezpieczeństwo 2015” jest największą w historii Ukrainy. Bierze  w niej udział ponad 200 firm, wśród nich 21 z 9 krajów świata (Bułgarii, Wielkiej Brytanii, Estonii, Izraela, Indii, Chin, Holandii, Polski i USA). Obszar wystawy to ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych. Z kolei ukraiński koncern obronny UKROBRONOPROM przedstawiają 32 przedsiębiorstwa, a także firmy takie jak Motor-Sicz, AwtoKraz, Południowy Zakład Budowy Maszyn im. Makarowa, KB Pivdenne i inne.

Wśród najciekawszych eksponatów znalazły się m.in. nowy produkt ukraińskich zakładów – karabin automatyczny „Maliuk”, którego pierwsze prezentacje spotkały się z pozytywnym przyjęciem zarówno Ministerstwa Obrony jak i Gwardii Narodowej Ukrainy. Testy w kilku jednostkach potwierdziły unikalne charakterystyki karabinu.

Po raz pierwszy w wystawie bierze udział delegacja polskiego sektora obronnego. Prezentują się tutaj polskie firmy skupione w ramach Polskiej Izby Producentów na Rzecz Obronności Kraju, w tym m.in. Huta Stali Jakościowych S.A., Huta Stalowa Wola S.A., Maskpol S.A., PCO S.A., Instytut Techniczny Wojsk Lądowych. Własne stoisko posiada także WB Electronics. Na polskich stoiskach prezentowane są produkty, które już trafiają na wyposażenie jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy i innych struktur siłowych, a także systemy, które wkrótce mogą okazać się niezbędne dla ukraińskich zakładów. Chodzi m.in. o rozwiązania dla rozwoju sprzętu pancernego, amunicji precyzyjnej, radiolokacji, łączności, samolotów bezzałogowych i innych. Ciekawe perspektywy rysują się w zakresie stworzenia nowych produktów, które mogłyby znaleźć zastosowanie zarówno w polskiej jak i ukraińskiej armii.

W ramach wystawy zaplanowano także konferencje i seminaria, w których wezmą udział specjaliści reprezentujący ukraińskie i zagraniczne przedsiębiorstwa sektora zbrojeniowego. Odbędzie się także wystąpienie szefa grupy ds. współpracy z NATO w zakresie rozwoju taktyki walki lądowej.

Na podstawie: mil.gov.ua, iec-expo.com.ua, defense-ua.com, ukrinform.ua

Olena Budko

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

Stoltenberg: Rosja szykuje nową ofensywę

Sekretarz generalny NATO ocenił zamiary FR podcza wystąpienia w trakcie wizyty w Korei Poludniowej „Rosja …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.