wtorek, 18 styczeń, 2022
pluken
Home / Biznes / Dług przez Skype’a, anty-rekord PKB, fiskalne innowacje i bankowe straty – tydzień 17-21 sierpnia w gospodarce Ukrainy
Fot. wschodnik.pl
Fot. wschodnik.pl

Dług przez Skype’a, anty-rekord PKB, fiskalne innowacje i bankowe straty – tydzień 17-21 sierpnia w gospodarce Ukrainy

Share Button

biznesChyba najważniejsze dziś pytanie dla ukraińskiej gospodarki i systemu finansowego odnośnie restrukturyzacji zagranicznego zadłużenia prywatnego Ukrainy, pomimo długich negocjacji i osobistej wizyty w USA ukraińskiego ministra finansów Natalii Jareśko, tak i pozostało bez odpowiedzi.

Oficjalnej informacji o przebiegu lub wynikach negocjacji tak i nie ma – podobnie jak pod koniec ubiegłego tygodnia, najświeższą wiadomością z Ministerstwa Finansów pozostaje oświadczenie z 14 sierpnia składające się z dwóch wierszy: „Ukraińska delegacja i specjalny komitet wierzycieli przeprowadzili szczegółowe dyskusje w San Francisco. Negocjacje trwają.” Cały ubiegły tydzień informacje nie tylko o negocjacjach dotyczących długu, ale i wszelkie publiczne wystąpienia ministra finansów były całkowicie nieobecne. Z dostępnych informacji, chociaż nie bardzo oficjalnych pojawił się tylko komentarz wicepremiera, ministra finansów Ihora Umańskoho dla państwowej agencji informacyjnej „Ukrinform”, który powiedział tylko, że Natalia Jareśko wróciła na Ukrainę, a negocjacje „są w toku. Przez telefon i skype. Głównie przez skype’a”. Ot i wszystkie wiadomości.

Natomiast nieoficjalnych wiadomości i prognoz na temat przebiegu kwestii restrukturyzacyjnych, jak i wcześniej, było wiele. Według informacji agencji Bloomberg, powołującej się na analityków firm inwestycyjnych monitorujących rynki długu, decydujące znaczenie dla kwestii ukraińskiego długu będzie przyszły tydzień. Optymistyczne prognozy są takie, że Ukraina do końca przyszłego tygodnia może poinformować o osiągnięciu porozumienia z kredytorami około połowy zadłużenia. Pesymistyczne prognozy to ogłoszenie technicznej niewypłacalności i opóźnienie najbliższej płatności zadłużenia – już 23 sierpnia Ukraina musi zapłacić 60 milionów dolarów za zadłużeniowy kupon, i Ukraina może skorzystać z 10-dniowego okresu karencji i wstrzymać tę spłatę, aby wykazać ciśnienie na niezbyt skłonnych do kompromisu wierzycieli. Jest i najbardziej optymistyczny wariant prognozy – ogłoszenie o porozumieniu z wierzycielami może odbyć się 24 sierpnia, jako prezent na Dzień Niepodległości Ukrainy.

Pełny tekst artykułu dostępny na portalu Wschodnik.pl

 

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.ru

Ukraiński wywiad: Rosja może szykować prowokacje by uzasadnić agresję

Według Głównego Zarządu Wywiadu MO Ukrainy, Rosja przygotowuje prowokacje przeciwko swoim własnym żołnierzom, aby w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.