wtorek, 25 styczeń, 2022
pluken
Home / Biznes / Poszukiwanie kompromisów, fiskalne ciśnienie i kontrowersyjna statystyka – tydzień 15-19 czerwca w gospodarce Ukrainy
Fot. wschodnik.pl
Fot. wschodnik.pl

Poszukiwanie kompromisów, fiskalne ciśnienie i kontrowersyjna statystyka – tydzień 15-19 czerwca w gospodarce Ukrainy

Share Button

biznesGłównym wydarzeniem, które w ubiegłym tygodniu jak i kilku poprzednich przyciągnęło uwagę w gospodarce, pozostaje epopeja restrukturyzacji zagranicznych długów.

I kredytodawcy, i ukraińskie Ministerstwo Finansów kontynuowali „wymianę uprzejmości”. W ten sposób, 17 czerwca komitet prywatnych wierzycieli opublikował list otwarty w gazecie „Financial Times”, w którym nazwał umorzenie części długu, którego, jak i wcześniej domaga się Ministerstwo Finansów, „niefortunną decyzją”, która „da niekorzystny sygnał dla światowych rynków”. Zdaniem wierzycieli, Ukrainie i jej firmom potrzebny jest dostęp do zasobów finansowych, a ich oferta odroczenia płatności i zapłacenia dochodu tylko po pewnym czasie rozwoju gospodarki jest najbardziej kompromisowym „podziałem obciążeń” zadłużenia z wierzycielami.

W Ministerstwie Finansów list przeczytano i 19 czerwca opublikowano informację o tym, że komitetowi wierzycieli została udzielona zaktualizowana oferta o restrukturyzacji długu, który uwzględnia pogorszenie prognozy spadku PKB Ukrainy w 2015 roku do 9% z 5,5% i zawiera zmniejszenie kwoty głównej zadłużenia, wydłużenie okresu spłaty długu, zmiany stóp procentowych, a także wprowadzenie „narzędzia odnowienia wartości” dla posiadaczy obligacji na wypadek, gdy sytuacja w Ukrainie będzie się poprawiać szybciej, niż określone w prognozach programu MFW. Oznacza to, że rzeczywista wielkość ewentualnego spisania kwoty głównej zadłużenia będzie mniejsza, niż wymienione wcześniej 40%, jeśli gospodarka Ukrainy się poprawi. Nowa oferta również po raz kolejny podkreśla, że do spłaty długu publicznego nie mogą być wykorzystane rezerwy Banku Narodowego, ponieważ w takim przypadku będzie zagrożona stabilność i tak słabej waluty – hrywny.

Pełny tekst artykułu dostępny na portalu Wschodnik.pl

 

Share Button

Czytaj również

Fot. mil.in.ua

Na Ukrainę dotarł kolejny transport broni z USA

Broń to część pakietu pomocy USA o wartości 200 mln dolarów. Nad ranem 22 stycznia …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.