wtorek, 18 styczeń, 2022
pluken
Home / Biznes / Agencja Moody’s: perspektywa ukraińskich banków wciąż negatywna

Agencja Moody’s: perspektywa ukraińskich banków wciąż negatywna

Share Button

Perspektywa systemu bankowego Ukrainy wygląda negatywnie i bez zmian od października 2009 roku, raportuje agencja ratingowa Moody’s Investors, podał Interfax – Ukraine. Nowy, opublikowany w czwartek raport przewiduje, iż ukraińskie banki będą nadal działać w trudnych warunkach gospodarczych, przez co kondycja i jakość aktywów będą w dalszym ciągu na słabym poziomie. Perspektywa uwzględnia ponadto słabą rentowność oraz zaostrzone warunki finansowania w 2013 roku.

W ciągu najbliższych 12 – 18 miesięcy, działanie ukraińskich banków wpłynie negatywnie na gospodarkę. Wskaźnik wzrostu gospodarczego pozostanie na podobnym niskim poziomie, o 0,2 % wyższym w stosunku do 2012 roku, głównie z powodu spadku eksportu ukraińskich kluczowych towarów, w szczególności stali.

Raport wyjaśnia, że w takim kontekście, perspektywa aktywów banków pozostanie również na niskim poziomie. Poziom kredytów problemowych przypominał będzie stan z 2012 roku (około 35% wzrostu w 2013), napędzanych przede wszystkim przez niski eksport oraz stagnacje na rynku nieruchomości. Ponadto, przepisy dotyczące strat z tytułu pożyczek obejmą tylko około 40% całości zagrożonych kredytów z końca ubiegłego roku, co jak uważa Moody’s, jest niewystarczające na pokrycie ewentualnych strat kredytowych. W związku z powyższym, ograniczone będą zatem możliwości cięcia kosztów i zysków samych banków.

Moody’s przekonuje również, iż słabe zaufanie deponentów w przeszłości utrzyma się również w roku bieżącym. Powodem są m. in. obecny kryzys oraz niepewność związana ze stabilnością ukraińskiej waluty. W rezultacie, doprowadzi to do zaostrzenia warunków finansowania a tym samym ograniczonego dostępu do kredytu dla lokalnych firm.

Nowy raport zatytułowany „Banking System Outlook: Ukraine”, jest już dostępny na stronie www.moodys.com.

Na podstawie: interfax.com.ua

Ilona DUdek

Share Button

Czytaj również

Войцех Бальчун. фото: i.wnp.pl

Wojciech Balczun szefem ukraińskich kolei

Wojciech Balczun, były prezes PKP Cargo zwyciężył w konkursie na dyrektora generalnego ukraińskich kolei państwowych …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.