poniedziałek, 25 październik, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Ukraina buduje terminal LNG

Ukraina buduje terminal LNG

Share Button

Ukraina buduje gazoport w porcie „Piwdennyj” w rejonie Odessy. „Budowa Terminalu LNG to krok do zabezpieczenia energetycznej niezależności Ukrainy” – powiedział premier Ukrainy, Mykoła Azarow, podczas konferencji z okazji rozpoczęcia realizacji tego projektu.

„Chciałbym przywitać was wszystkich z historycznym momentem: z tym, że dzisiaj zrobiliśmy pierwszy, realny, wielki krok, w kwestii zabezpieczenia energetycznej niezależności Ukrainy. Jego znaczenie trudno przecenić. Terminal będzie w stanie przyjmować takie ilości gazu, które pozwolą nam zostać samodzielnymi graczami na rynku energetycznym” – mówił Azarow.

Ukraiński premier podkreślił, że ten wielki projekt inwestycyjny realizowany jest w warunkach światowego kryzysu finansowego. „To po raz kolejny wskazuje na inwestycyjną atrakcyjność naszego państwa oraz świadczy o zaufaniu inwestorów do tej polityki, którą realizujemy, do naszego państwa” – dodał Azarov.

Firma „Ukrtransgaz”, zarządzająca ukraińskimi gazociągami, rozpoczęła dzisiaj budowę rurociągu, który ma na celu przyłączenie przyszłego terminalu LNG do gazowego systemu przesyłowego Ukrainy. Całkowity koszt budowy szacowany jest na 1 mld 150 mln hrywien (ok. 140 mln USD). W ramach tego projektu wybudowany zostanie rurociąg o średnicy 1000 mm, o długości 65 km (pierwszy etap – 42 km, drugi etap – 23 km). Realizacja pierwszego etapu pozwoli na przyjmowanie z gazoportu do 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie, a po ukończeniu drugiego etapu nawet ponad 10 mld m³.

Na podstawie: kmu.gov.ua
Foto: pl.wikipedia.org

Anna Obshta

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. Andrij Polikowskij, polukr.net

W grudniu Ukrzaliznicja uruchomi dodatkowe połączenia z Lwowa

Koleje Ukraińskie planują zmiany w rozkładzie jazdy pod koniec bieżącego roku. Mają się pojawić także …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.