wtorek, 28 wrzesień, 2021
pluken
Home / Wiadomości / Azarow: Ukraina zakończy 2012 rok z rosnącym PKB

Azarow: Ukraina zakończy 2012 rok z rosnącym PKB

Share Button

Wzrost PKB Ukrainy w roku 2012 będzie niższy niż wykazywały to prognozy z początku roku. „Spodziewaliśmy wzrostu rzędu 3,5%. Zgodnie ze zachowawczym scenariuszem, zakończyliśmy ten rok na plusie. Rozwój gospodarczy będzie jednak wolniejszy niż oczekiwaliśmy. Spowodowane to jest głównie zmianami cen naszych tradycyjnych dóbr eksportowych oraz redukcji popytu na nie” – powiedział Mykoła Azarow.

Premier zaznaczył, że w tym roku sektor rolniczy otrzymał około 10 milinów ton ziarna mniej niż w 2011. W rezultacie wpływy do budżetu były o trzy miliardy dolarów (25 mln. hrywien) niższe.

Azarow dodał, że w 2012 odnotowano również spowolnienie w sektorze budowlanym. Według premiera, powodem tego jest jego zdecydowane ożywienie w roku ubiegłym, gdy realizowano duże inwestycje infrastrukturalne związane z EURO 2012.

Premier przewiduje na przyszły rok wzrost PKB na poziomie 3%. Zaznaczył jednak, że ze względu na obecną sytuację na światowym rynku, może być on nieco niższy – 2,4-2,5%. Jednocześnie Azarow spodziewa się umiarkowanego poziomu inflacji i dodał, że jego gabinet omawia makroekonomiczne wskaźniki na 2013 rok z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Na podstawie: kmu.gov.ua
Foto: pl.wikipedia.org

Adam Guzowski

Artykuł ukazał się na Portalu Spraw Zagranicznych www.psz.pl

Share Button

Czytaj również

Fot. ukrinform.ua

S. Najew: Rosja może zacząć działania zbrojne w dowolnym momencie

Według dowódcy Operacji Sił Połączonych na Donbasie Rosja może w dowolnym momencie podjąć zakrojone na …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.